Roaccutane Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Roaccutane, aktif bir madde olarak A vitamini ile ilişkili olan ve retinoidler adı verilen bir gruba dahil olan izotretinoin içerir. Her ROACCUTANE paketi, 10 kapsüllü dubleks (PVC / PVDC) kabarcıklarda 30 yumuşak jelatin kapsül içerir. Kapsüller oval, opak, bir tarafta kahverengi-kırmızı, diğer tarafta beyaz ve ROA 20 baskılıdır.
ROAKKUTAN, şiddetli akne türleri (akne) [örneğin; kalıcı yara izi riski olan yumrulu (riodular), yuvarlak (konglobat) akne veya akne tedavisinde kullanılır]. Akneniz antibiyotikler ve cilt tedavileri de dahil olmak üzere akne karşıtı tedavilerle düzelmezse ROACCUTANET’i kullanacaksınız. ROACCUTANE tedavisi bir dermatolog (cilt problemlerinin tedavisinde uzmanlaşmış doktor) tarafından denetlenmelidir.

Roaccutane nasıl kullanılır?

Doktorunuzun size söylediği gibi daima ROACCUTANET’i alın. Emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın.
Doğru kullanım ve doz / uygulama sıklığı için talimatlar;
• Normal başlangıç dozu, vücut ağırlığı (kg) başına 0.5 mg’dır (0.5 mg / kg / gün). Örneğin; 70 kg ağırlığındaysanız, tedaviye günde 35 mg’lık bir dozla başlayacaksınız.
• Kapsülleri günde 1 veya 2 kez karnına alın.
• Birkaç hafta sonra doktorunuz ilacınızın dozunu ayarlayabilir. Bu ilaca nasıl uyduğunuza bağlıdır. Çoğu hasta için doz 0.5 ila 1.0 mg / kg / gün arasında olacaktır.
• Tedavi genellikle 16 ila 24 hafta sürer. Çoğu hasta için 1 tedavi süresi yeterlidir. Akneniz tedaviden sonra 8 haftaya kadar iyileşmeye devam edebilir. Bu süre zarfında yeni bir tedaviye başlamayın.
• Bazı hastalar, aknelerinin tedavilerinin ilk haftalarında kötüleştiğini bulmaktadır. Tedavi devam ettikçe bu durum düzelir.
Uygulama yolu ve yöntemi;
Çocuklarda kullanımı-Yaşlılarda kullanımı;
• Kapsüller dolduğunda ağızdan alınır. Bütün içeceği veya yiyecekleri yutunuz. Yaşlı hastalarda doz ayarlaması gerekli değildir.
Özel kullanım durumları;
• Şiddetli böbrek problemleriniz varsa, genellikle düşük bir dozla (günde 10 mg gibi) tedaviye başlayacaksınız ve bu doz daha sonra vücudunuzun taşıyabileceği en yüksek doza yükseltilecektir. Vücudunuz önerilen doza dayanamıyorsa, size düşük bir doz verilebilir; Bu, uzun süredir tedavi gördüğünüz ve aknenin yenilenebileceği anlamına gelebilir.
Karaciğer yetmezliği;
• Karaciğer yetmezliği varsa, ROACCUTANE kullanılmamalıdır.
Doktorunuz aksini önermediği sürece bu talimatları izleyin. İlacınızı zamanında almayı unutmayın. Doktorunuz ROACCEITANE ile tedavinizin ne kadar süreceğini size söyleyecektir. İstediğiniz sonucu elde edemediğiniz için tedaviyi erken kesmeyin. ROACCUTANE’nin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz varsa doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
Kullanmanız gerekenden daha fazla ROACCUTANE kullanıyorsanız;
• ROACCUTANE’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullandıysanız, bir doktorla veya eczacınızla konuşun.
ROACCUTANE kullanmayı unuttuysanız;
• ROACCUTANE kullanmayı unutursanız, kaçırdığınız dozu en kısa sürede alın. Bununla birlikte, bu durumu bir sonraki dozunuza yakın fark ederseniz, kaçırılan dozu atlayın ve önceki gibi devam edin.
• Unutulan dozları telafi etmek için çift doz almayın (her iki doz birbirine yakın).

Roaccutane muhtemel yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi ROACCUTANE’ın içeriğindeki maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkileri olabilir. Aşağıdakilerden biri meydana gelirse, ROACCUTANE kullanmayı bırakın ve DERHAL doktorunuza bildirin veya en yakın hastanenin acil servisine başvurun:
• Şiddetli (anafilaktik) reaksiyonlar: boğazda, yüzde, dudaklarda ve ağızda ani şişlikten kaynaklanan nefes alma ve yutma zorlukları. Ayrıca, ellerin, ayakların ve bileklerin ani şişmesi.
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Bunlardan birine sahipseniz, ROACCUTANE’a karşı ciddi bir alerjiniz var. Acil tıp müdahalesi veya hastaneye yatırılması gerekebilir.
Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılır:
• Çok yaygın; Yaygın En az 10 hastanın Tine’i görülebilir.
• Olağandışı; 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla. 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla
• Nadir; 1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla.
• Çok seyrek Bilinmiyor; 10.000 hastanın birinden az görülebilir. Mevcut verilerden tahmin edilemez.

Yorum yapın