Kalidren 50 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Kalidren 50 mg diklofenak potasyum içerir. Kalidren 50 mg, 20 film tablet içeren bir blister ambalajda sunulmaktadır. Kalidren, “nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ağrı ve inflamasyon tedavisinde kullanılır (NSAID’ler) ”bir ilaç sınıfına aittir.

Kalidren, aşağıdaki durumların kısa süreli tedavisi için kullanılabilir:

  • Kalsifikasyon (osteoartrit), eklem ağrısı ve şekil bozukluğu (romatoid artrit) ve sırt, boyun

ve ağrılı ilerleyici romatizma (ankilozan spondilit) belirti ve semptomların tedavisi ile akut gut ilişkili eklem iltihabı (akut gut artriti), akut kas-iskelet ağrısı, postoperatif ağrı ve ağrılı adet kanaması, görme (dismenore) tedavisi için endikedir. Kalidren’in etki mekanizması veya bu ilaca reçete edildiğinizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Kalidren’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması

Kalidren bir bardak su veya başka bir içecekle birlikte yutulmalıdır. KALİDREN’in yemeklerden önce veya aç karnına alınması tavsiye edilir.

Gebelik

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Hamileyseniz veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuza söyleyin. Gerekmedikçe, hamilelik sırasında Kalidren kullanmamalısınız. Diğer anti-enflamatuar ilaçlarda olduğu gibi, bebeğe ve gebeliğe zarar verebileceği gibi hamileliğin son 3 ayında sorunlara neden olabilir. Kalidren hamile kalmayı zorlaştırabilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız veya kalmayla ilgili sorun yaşıyorsanız, gerekli olmadıkça Kalidren kullanmamalısınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, derhal doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Emzirme

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bebeğinizi emziriyorsanız, doktorunuza söyleyin. Kalidren 50 mg kullanıyorsanız bebeğinizi emzirmeyin, çünkü bu bebeğiniz için zararlıdır.

Kalidren

Araç ve makine kullanımı

Görme bozuklukları, baş dönmesi veya uyuşukluk gibi şikayetler Kalidren 50 mg kullanan hastalar nadiren yan etkiler yaşayabilirler. Bu tür etkiler görürseniz, araba kullanmamalı ve dikkat gerektirmemelidir Bu tür etkiler görürseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza bildirin.

KALİDREN’in, Osteoartrit, romatoid artrit ve ankilozan spondilit bulgu ve semptomlarının tedavisinde akut gut Artrit, akut kas-iskelet ağrısı, postoperatif ağrı ve dismenore tedavisi için endikedir.

Pozoloji ve uygulama yöntemi

Genel bir öneri olarak, doz ayrı ayrı ayarlanmalıdır. İstenmeyen etkiler, belirtiler kontrol için mümkün olan en kısa sürede önerilen en düşük doz kullanılarak azaltılabilir.

Uygulama sıklığı ve süresi

Önerilen başlangıç ​​dozu günde 100-150 mg’dır. Daha hafif vakalarda, günde 75-100 mg genellikle yeterlidir. Toplam günlük doz genellikle 2-3 bölünmüş doz olarak verilmelidir. Primer dismenore’de günlük doz ayrı ayrı ayarlanmalıdır ve genellikle 50-150 mg’dır. Başlangıçta 50-100 mg’lık bir dozda ve gerekirse günde birkaç adet döngüsü içinde verilmelidir. 150 mg’dan fazla artırılmalıdır. Tedaviye ilk belirtiler görüldüğünde başlanmalı ve semptomatolojiye bağlı olarak, birkaç gün devam etmelidir.

Uygulama metodu:

Ağız yoluyla kullanım içindir. Tabletler, tercihen yemekten önce bir miktar sıvı ile yutulmalı.

Kalidren 50 mg Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler:

KALİDREN tabletlerinin 14 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanılması önerilmez. 14 yaş ve üstü ergenlerde günde 75-100 mg genellikle yeterlidir. Toplam doz genellikle 2-3 doza bölünmelidir. Maksimum günlük doz (150 mg), aşılmamalıdır.

Geriatrik popülasyon: (65 yaş ve üstü) Yaşlı hastalarda KALSENİN farmakokinetiği steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, klinik olarak anlamlı olmamasına rağmen genel olarak, istenmeyen etkilere daha eğilimli olan hastalarda dikkatli olarak kullanılmalıdır. Özellikle hassas veya düşük ağırlıklı yaşlı hastalarda en düşük hastanın NSAID ilaç tedavisi sırasında etkili dozaj ve gastrointestinal kanama mümkün olduğunca takip edilmesi önerilir.

Kardiyovasküler hastalık veya önemli kardiyovasküler risk faktörleri

Kalidren 50 mg , bilinen kardiyovasküler hastalık veya kontrolsüz tedavi Hipertansiyonu olan hastalarda önerilmez. Bilinen kardiyovasküler hastalık, kontrolsüz hipertansiyon veya kardiyovasküler hastalık için önemli risk faktörleri olan hastalar sadece dikkatli değerlendirmeden sonra ve 4 haftadan uzun süreli tedavi durumunda, sadece günlük <100 mg’lık dozlarda tedavi edilmelidir.

Böbrek yetmezliği

Kalidren 50 mg böbrek yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda spesifik çalışmalar yapılmadığından, spesifik doz ayarlamalar yapılamaz. Hafif ila orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalara uygularken dikkatli olunmalıdır.

Karaciğer yetmezliği

Karaciğer yetmezliği olan hastalarda kalsiyum kontrendikedir. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda spesifik çalışmalar yapılmadığından, spesifik doz ayarlamalar yapılamaz. Hafif ila orta şiddette karaciğer yetmezliği olan hastalara uygulanırken çok dikkatli olunmalıdır.

Kalidren Prospektüsü için tıklayın.

“Kalidren 50 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?” üzerine 3 yorum
  1. Kalidren nedir? sorusu ile geldim ve yazınızı beğendim. Bir süredir kullandığım bir ilaç kalidren. Şuan için faydasını görmekteyim.

    Cevapla
  2. Merhaba simdi baitadan inince belimin alt kismina icden bicak gibi bir agri gidi ve sahg kalcama vurdu. Siyatik ooabilir denildi kioirdayamadigim icin hemen eczaneye gittim bana kalidren verdiler, faydasini ne kadar zamanda gordunuz, simdi nette onu arastiriyordum

    Cevapla
Yorum yapın