Meteospasmyl Nedir? Meteospasmyl Ne İşe Yarar?

Meteospasmyl nedir?

Meteospasmyl beyazımsı, viskoz bir süspansiyon içeren beyaz renkli yumuşak oval kapsüllerdir. Her kapsül aktif bileşen olarak meteospasmyl 60 mg alverin sitrat ve 300 mg simetikon içerir. 40 kapsül (4 adet 10 kabarcık) içeren ambalajlarda sunulmaktadır.

Meteospasmyl ne için kullanılır?

Papaverin ve benzeri ilaçlarla antispazmodikleri (spazm çözücüleri) ve motiliteyi (bağırsak hareketleri) değiştiren bir ilaç grubudur. Fonksiyonel bağırsak hastalıklarının gaz ve şişkinlik ile semptomatik (semptom) tedavisinde kullanılır. Meteospasmyl ne ilacı? Sorusunun kısa cevabı, bağırsak hareketlerini düzenleyen ve değiştiren ilaç grubudur. Bu nedenle, birden fazla mide ve sindirim problemi için kullanılabilir. İlacın kullanımı için doktor tavsiyesi ve reçete gereklidir. Doktorun kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Meteospasmyl

Meteospasmyl ne işe yarar?

Gaz ve şişkinliğe ek olarak, bu yumuşak kapsüller mide krampları, kabızlık ve ishal gibi problemler için işe yarar. İlacın dozu ve günde kaç kez alınacağı sağlık sorunu ve sorunun ciddiyetine göre doktor tarafından belirlenir. İlaç kullanımından sonra şikayetler düzelse, şikayetler kesilse bile, hastalar doktorlarına danışmadan ilacı bırakmamalıdır. Tam tedavi için, doktorunuzun söylediklerinden farklı, aşırı doz veya düşük dozdan çıkmamalısınız.

Meteospasmyl nasıl kullanılır?

Meteospasmyl ilacının yardımcı maddeleri jelatin ve gliserindir. Bu maddeler ilacın genel yapısını, yumuşaklığını sağlamak için önemlidir. Dışarıda beyaz renkli yumuşak kapsülleri bol su ile yutmak son derece kolaydır. Doğru kullanım ve doz uygulama sıklığı için;

  • Meteospasmyl endikasyonlarında, günde 2-3 kez bir kapsül alınır.

Uygulama yolu ve yöntemi

  • Ağız yoluyla alınır. Yemeklerden önce yeterli miktarda sıvı ile alın.

Çocuklarda kullanımı;

  • Sadece yetişkinlere yönelik kullanım içindir.

Yaşlılarda kullanımı;

  • Meteospasmyl yaşlılarda çalışmadığı için dikkatle kullanılmalıdır.

Özel kullanım durumları;

  • Özel bir kullanımı yoktur.

Meteospasmyl’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz varsa doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Meteospasmyl kullanıyorsanız

  • Meteospasmyl’i gereğinden fazla kullandıysanız, bir doktor veya eczacınızla konuşun.

Meteospasmyl kullanmayı unuttuysanız

  • Unutulan bir dozu telafi etmek için çift doz almayın.

Tüm ilaçlarda olduğu gibi, Meteospasmyl ilaç kullanımından önce ilacın aktif bileşenleri kontrol edilmelidir. Bu aktif maddelere karşı alerjik bir durum varsa, kullanılmamalıdır. Aksi takdirde, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Benzer şekilde, bazı ilaçlarla birlikte alındığında, ilacın aktif bileşenleri farklı sonuçlara neden olabilir. Bunu göz önünde bulundurursanız ve Meteospasmyl ilacını kullanırken doktora giderseniz, daima ilacı kullandığınız hakkında bilgileri verin.

Meteospasmyl sadece yetişkinler içindir. Asla çocuklar ve bebekler için kullanılmamalıdır. Yaşlılar üzerindeki etkiler tam olarak bilinmediğinden, yüksek yaştaki kişiler kullanımları sırasında dikkatli olmalıdır. Hamile kadınlar ve emziren anneler bu ilacı kullanmamalıdır. İlaçtaki bileşenlerin hem bebeği hem de anneyi etkilediği bilinmektedir. Bu etkilerin bebek için kötü sonuçları olabilir.

Meteospasmyl yan etkileri

Meteospasmyl ilacının genellikle hiçbir yan etkisi yoktur. Aşırı dozda ilaç veya alerjik durum söz konusu olduğunda, genellikle yan etkiler ortaya çıkar. Ve bu yan etkiler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. İlacın aktif bileşenlerine alerjik bir durumu olan hastalarda yan etkiler;

  • Boğaz (laringeal) ödem,
  • İlaç kullanımının kesilmesiyle normale dönen şok veya karaciğer bozuklukları olan ürtiker (kurdeşen).

Bu belirtilerden biri veya daha fazlası meydana gelirse, derhal bir sağlık uzmanına başvurmalısınız. Zaman zaman başka ilaçların aşırı dozda alınması veya ilacı yanlışlıkla iki kez kullanıyorsanız, en kısa zamanda bir sağlık kurumuna danışın. Bir yakınınız, hatta bir çocuk ilacı içtiyse, sağlık uzmanına acilen başvurmalı ve çocuğun en az etkilenmesini sağlamalısınız.

Meteospasmyl kullananlar kesinlikle paketin üzerinde veya ilaçla birlikte verilen kağıt üzerinde yazılı kullanım talimatlarını mutlaka kontrol etmelidir. Aynı ilaç veya benzer ilaç daha önce kullanılmış olsa bile, herhangi bir değişiklik durumunda ilaçların kullanımı revize edilmelidir.

Meteospasmyl ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek yan etkiler, Doktorunuz size söylemediği sürece Meteospasmyl kullanmayı bırakmayın. Bu ilacın kullanımı hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

 

Video Linki: https://www.youtube.com/watch?v=AvgnShBG83k

 

Yorum yapın