Duphaston Nedir? Duphaston Ne İşe Yarar?

Duphaston ağız yoluyla kullanılan, etkin maddesi digrogesteron olan ve progestatif grubuna ait bir hormon ilacıdır. Her bir tabletinin içerisinde 10 mg. digrogesteron yer alır. Yuvarlar ve çentikli bir yapıya sahiptir. Beyaz bir renge sahip olan tabletler bir kutuda 20 adet olarak satışa sunulur.

Vücudumuz normal şartlarda progesteron üretmektedir. Digrogesteron ise progesterona çok benzeyen farklı bir hormondur. Vücudumuzda progesteron eksikliği olduğunda kullanılacak olan digrogesteron ile bu eksiklik kapatılabilir. Bu özellikleri sebebiyle Duphaston gibi ilaçlar progestojen olarak isimlendirilmektedir.

Duphaston Ne İşe Yarar?

Vücudumuz yeterli seviyede progesteron üretmediği takdirde bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bu sorunların tedavisi Duphaston ne işe yarar sorusunun cevabıdır. Yapısında yer alan hormon progesterona çok benzediğinden bu hormonun eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların tedavisinde başarı sunar.

Duphaston;

  • Ağrılı geçen adet dönemleri,
  • Rahmin içinde bulunan dokunun dâhim dışında bulunması,
  • Menopoz öncesi dönemde duran adet döngüsü,
  • Düzensiz geçen adet dönemleri,
  • Olağanın dışında yüksek seviyede olan adet dönemi kanamaları,
  • Düşük riskini azaltmak,
  • Düşükten kaynaklanan kısırlığı engellemek, için kullanılabilmektedir.

Duphaston Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Çeşitli kaynaklardan Duphaston nedir sorusunun yanıtını öğrenen kişiler bilinçsiz bir şekilde ilacı kullanmaya başlarlarsa ciddi sorunla ortaya çıkabilir. Her zaman doktorlar tarafından istenmesi durumunda kullanılması gerekli olacaktır.

Karaciğer problemleri olan, depresyon döneminde bulunan ya da porfiri olarak isimlendirilen hastalığa sahip olan kişilerin Duphaston kullanmadan önce doktorlarına danışmaları çok önemlidir. Doktorlar tarafından Duphaston yazılması durumunda hali hazırda kullanılan ilaçların ya da görülen tedavilerin belirtilmesi gerekmektedir. Devamlı olarak tüketilen gıdalar dahi sorun yaratabilir.

Duphaston Kimler Tarafından Kullanılmamalı?

Vücudun herhangi bir bölgesinde tümör yer alıyorsa, ilacın içerisinde yer alan maddelerden en az bir tanesine karşı alerji durumu varsa ya da devamlı bir vajinal kanama söz konusu ise Duphaston kullanılmamalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz durumlar olmasına rağmen Duphaston kullananlar hayatlarını ciddi şekilde riske atmış olacaklardır. Sayılan bu olumsuz durumların tamamı hayati önem taşır ve tedavi sürecini aksatacak hiçbir ürünün bu dönemde kullanılmaması gerekir.

duphaston

Duphaston Nasıl Kullanılır?

Hastaların doktorlar tarafından önerilmeden Duphaston kullanması yanlıştır. Eğer ağrılı bir adet dönemin sebebiyle Duphaston reçete edilmişse günde 1-2 tablet kullanılabilecektir. Kullanım, yalnızca adet döneminin 5. ve 25. günleri arasında olmalıdır.

Endometriyozis sorunu bulunan kişiler günde 3 tablete kadar kullanabilmektedir. Gerekli görülürse adet döngüsünün her gününde aralıksız olarak kullanılır. Menopoz dönemine giren kadınlarda ya da adet düzensizliği gören kişilerde gün içerisinde 1-2 tablet kullanım yeterli olacaktır. Bol su ile aç ya da tok tüketilebilen bir ilaçtır.

Duphaston Yan Etkileri Neler?

Duphaston yanlış bir şekilde kullanılırsa ciddi yan etkiler ortaya çıkmaya başlar. Duphaston fiyat olarak biraz yüksek bir ücrete sahip olduğundan kadınlar yüksek dozajda kullanmazlar. Ayrıca çok güçlü bir ilaç olduğu doktorlar tarafından sürekli olarak hastalara aktarılmaktadır.

Yanlış Duphaston kullanımı ile çeşitli karaciğer problemleri ortaya çıkabilecektir. Ciltte ve gözde sarılık ortaya çıkar. Halsizlik ve kendini kötü hissetme gibi durumlar söz konusu olacaktır. Mide hassasiyeti olan kişilerde ağrılara sebep olabilmektedir. Bazı kadınlarda meme hassasiyeti de ortaya çıkabilir.

Duphaston Fiyatı Ne Kadar?

Eczanelerde Duphaston fiyatı 48 TL olarak belirlenmiştir. Ödenen ücret karşılığında 20 tabletlik Duphaston kutusu satın alınır. Genellikle tek adet döneminde ilaç tükenir. Gerekli görülmesi durumunda tekrardan satın alınabilecektir. Doktorlar reçete etmeden kullanımı doğru görülmez. Reçete ile alınması durumunda ödemeler çok daha minimal düzeylerde olacaktır.

İlaç Hekimi Youtube kanalımıza abone olmadıysanız, hemen abone olabilir ve prospektüs bilgilerine hemen ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın