Kekik Çayının Faydaları

Kekik çayının faydaları saraçoğlu tarafından da sıklıkla anlatılmaktadır. Bu nedenle nasıl hazırlandığı, faydaları ve zararları sorulmaktadır. Sınırsız kullanım alanı bulunan kekik, antioksidan ve antiviral özellikleri nedeniyle oldukça eski bir kullanım tarihine sahiptir.

Dolayısıyla bu bitkiden hazırlanan kekik çayı da vücut için oldukça yararlıdır. Ancak kullanımı sırasında dikkatli olunması da gerekir. Nitekim bir takım zararlı etkileri de görülmektedir. Peki Kekik çayının faydaları neler?

Kekik çayının faydaları
Kekik çayının faydaları

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik çayının erkeklere faydaları oldukça fazladır. Soğuk algınlığı, enfeksiyonla savaşma, kas gerginliğini ve baş ağrısını hafifletme, hafızayı canlandırma, ateşi düşürme ve daha pek çok yerde kullanılır. Bunun yanı sıra aşağıdaki faydaları da görülmektedir;

 1. Tansiyon düşürme: Kekik çayı diyastolik ve sistolik kan basıncını düşürerek, hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olur. Kötü LDL kolesterolünü de düşürür.
 2. Antioksidan: Kekik içinde bulunan timol güçlü bir antioksidandır. BU nedenle yaşa bağlı Alzheimer ya da Demans gibi hastalıklara karşı korumaya yardımcı olabilir.
 3. Öksürük: Kekik çayı öksürüğe de iyi gelmektedir. Boğaz kaslarını da gevşettiği için rahatlamaya yardımcı olabilir.
 4. Sinir sistemi: Kekiğin bileşenlerinden biri olan karvakrol, sinir sistemi üzerinde destekleyici ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Yatmadan öncede tüketmen endişe ve stresi azaltabilir.
 5. Hazımsızlık: Kekiğin içinde bulunan fenol ve yağlar, sindirim sistemini destekler ve arındırır.
 6. Romatizma: Bacaklarda hissedilen romatizma ağrılarında; kas kasılmalarını engelleme ve ağrıları hafifletme faydaları bulunur.
 7. Bağışıklık sistemi: Kekik çayı A ve C vitamini zengin olduğu için düzenli tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir.
 8. Adet: Kekik çayı adet ağrılarını hafifletir ve bu dönemi düzene sokar. Böylece çok ağrılı geçen regl dönemlerinde yardımcı olur.

Kekik çayı sadece erkeklere değil kadınlara da aynı şekilde etkilidir. Doğru bir şekilde hazırlanarak, dikkatli tüketilmesi önemlidir. Kekik çayının faydaları nelerdir bunların yanı sıra zayıflamada da yardımcı olmaktadır. Daha hızlı ve verimli yağ yakmayı da sağlamaktadır. Dolayısıyla doğru beslenme ve egzersizlerle desteklendiğinde kilo vermenizi destekleyebilir.

Kekik çayının faydaları
Kekik çayının faydaları

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kekik çayı hazırlayabilmek için 2 su bardağı içme suyu ve 2 tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış kekik gerekmektedir. Bunlar temin edildikten sonra hazırlanışı aşağıdaki gibidir;

 1. Suyu uygun bir kaba alarak kaynatın.
 2. Su kaynayınca ateşten alarak, kekiği ilave edin.
 3. Kekiğin eklenmesi esnasında kaynama aşamasında olmasına dikkat edin.
 4. Yaklaşık 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından da süzerek tüketin.

Bu şekilde hazırladıktan sonra günde 2 bardağı aşmayacak şekilde tüketimi yapılabilir. Ancak etkin maddesi olan eterli uçucu yağ ikinci kaynama sırasında kaybolduğu için tekrar kaynatılmaması gerekir. Dolayısıyla hazırladığınız gibi tüketilmesi gereken bir içecektir. Kekik çayının faydaları nelerdir böylece görülebilir.

Tranko Buskas nedir? ne için kulanılır? 2022 fiyatı adlı içeriğimizde dikkatinizi çekebilir.

Kekik çayının faydaları
Kekik çayının faydaları

Kekik Çayının Zararları Nelerdir?

Kekik çayının faydaları ve zararları bulunmaktadır. Bu nedenle tüketirken dikkatli olunması şarttır. Özellikle kekiğe karşı aşırı hassasiyetiniz varsa çayını da tüketmemeniz gerekir.  Özellikle,

 1. Nane,
 2. Mercanköşk,
 3. Ada çayı,
 4. Lavanta,
 5. Biberiye,
 6. Fesleğen,
 7. Melisa,
 8. Reyhan,

Familyasında herhangi bir bitkiye alerjiniz varsa, kekiğe karşı da aynı durum yer alabilir. Aldıktan sonra alışılmadık reaksiyonlar gözlemleniyorsa tüketim bırakılmalı ve doktora gidilmelidir. Kekik çayının faydaları ve zararları bunun yanı sıra bazı kanser türlerinde, semptomları da kötüleştirebilir. Vücutta östrojen gibi davranabileceği için rahim kanseri, meme kanseri ve yumurtalık kanserinin kötüleşmesine sebep olabilir. Bu rahatsızlıkları bulunanlar da kekik çayını tüketmemelidir.

Bunların yanı sıra kekik çayı bazı ilaçlarla da etkileşime geçebilir. Bu açıdan yüksek tansiyon ilaçları kullananlar da dikkatli almalıdır.

Yorum yapın