Dicloflam Nedir? Dicloflam Ne İşe Yarar?

Dicloflam 50 mg Draje İlacın aktif bileşeni Diklofenak potasyumdur. Dikloflam 50 mg Draje, insan vücudunda iltihaplanma, ateş ve ağrıya neden olan bazı biyolojik faktörleri azaltan etkilere sahiptir. Dikloflam, omurgayı oluşturan omurlardaki eklemlerde veya omurlar ve kaburgalar arasındaki veya omurlar ve pelvis arasındaki eklemlerde, eklem iltihaplı hastalıklarla ilişkili romatizmal rahatsızlık ve enflamatuar durumlar tarafından hafifletilir.

Dikloflam, adet dönemi ağrısı, baş ağrısı, damla hastalığının ağrı atakları, hasar veya etki nedeniyle etkilenen bölgede şişlik ile ilişkili ağrı; Kalça, parmak, ayak, dirsek, diz, idrar yolu iltihabı, yumurtalık kanalları ve yumurtalıklar gibi eklemlerde ağrı ve diş çekimi veya cerrahi operasyonlardan sonra iltihaplanma ve şişliğin önlenmesi için kullanılır.

Dikloflam 50 mg Draje Kullanımı:

Tıpkı doktorunuzun Dicloflam’ı reçete ettiği gibi, onu bu şekilde kullanmalısınız. Tedaviniz sırasında lütfen doktorunuzun talimatlarına uyun. İlacı verilen dozlardan daha fazla almayı bırakmanız gerektiği söylenirse veya ilacın devamını sürekli olarak uzatırsanız, hastalığınız iyileştirilmez, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile alın.

Dicloflam, Osteoartrit, romatoid artrit ve ankilozan spondilit ve akut gut artriti, akut kas-iskelet ağrısı, postoperatif ağrı ve dismenore belirtileri ve semptomlarının tedavisi için endikedir.

Pozoloji ve uygulama yöntemi Dozaj:

İstenmeyen etkiler semptomları kontrol etmek için en kısa sürede önerilen en düşük doz kullanılarak azaltılabilir.

Uygulama silme ve süresi:

Önerilen başlangıç ​​dozu günde 100-150 mg’dır. Daha hafif vakalarda, günde 75-100 mg genellikle yeterlidir. Toplam günlük doz genellikle 2-3 bölünmüş doz olarak verilmelidir. Primer dismenore’de günlük doz ayrı ayrı ayarlanmalıdır ve genellikle 50-150 mg’dır. Başlangıçta 50-100 mg’lık bir dozda verilmeli ve gerekirse birkaç adet döngüsünde günde maksimum 150 mg’a çıkarılmalıdır. Tedaviye ilk belirtiler görüldüğünde başlanmalı ve semptomatolojiye bağlı olarak birkaç gün devam ettirilmelidir.

Uygulama metodu:

Ağız yoluyla kullanım içindir. Drajeler, tercihen yemekten önce bir miktar sıvı ile yutulmamalı ve bölünmemeli veya çiğnenmemelidir.

Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler:

Dicloflam drajelerinin 14 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanılması önerilmez. 14 yaş ve üstü ergenlerde günde 75-100 mg genellikle yeterlidir. Toplam günlük doz genellikle 2-3 doza bölünmelidir. Maksimum günlük doz (150 mg) aşılmamalıdır.

Geriatrik popülasyon:

Diklofenak potasyumun (65 yaş ve üstü) farmakokinetiği yaşlı hastalarda önemli ölçüde bozulmasa da, istenmeyen etkilere daha eğilimli olan hastalarda steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar genellikle dikkatli kullanılmalıdır. NSAID ilaç tedavisi sırasında, özellikle hassas veya düşük vücut ağırlığına sahip hastalarda, en düşük etkili dozun kullanılması ve hastanın gastro-intestinal kanama olasılığı açısından izlenmesi önerilir.

Bilinen kardiyovasküler hastalık veya önemli kardiyovasküler risk faktörleri

Bilinen kardiyovasküler hastalığı veya kontrolsüz hipertansiyonu olan hastalarda diklofenak potasyum ile tedavi önerilmemektedir. Gerekirse, bilinen kardiyovasküler hastalığı, kontrol edilemeyen hipertansiyonu veya kardiyovasküler hastalık için önemli risk faktörleri olan hastalar sadece diklofenak potasyum ile sadece dikkatli bir değerlendirmeden sonra ve sadece 4 haftadan daha uzun günlük dozlarda <100 mg olarak tedavi edilmelidir.

Böbrek yetmezliği;

Dicloflam, böbrek yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda spesifik çalışmalar yapılmadığından, spesifik doz ayarlaması konusunda öneriler yapılamaz. Hafif ila orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalara DICLOFLAM uygulanırken dikkatli olunmalıdır.

Karaciğer yetmezliği;

Dicloflam karaciğer yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda spesifik çalışmalar yapılmadığından, spesifik doz ayarlaması konusunda öneriler yapılamaz. Hafif ila orta şiddette karaciğer yetmezliği olan hastalara Dicloflam uygulanırken dikkatli olunmalıdır.

Dicloflam Nedir?
Dicloflam Nedir?

Dikloflam 50 mg Draje’nin Yan Etkileri

Göğüste ağrı ve gerginlik, yorgunluk, kas güçsüzlüğü, titreme, titreme, anoreksiya, bulantı, mide ağrısı, ishal, kabızlık, görme bulanıklığı, kulaklarda çınlama, hasta hissetme, solunum yetmezliği, konuşma bozukluğu, görme veya denge sorunları; istemsiz kasılmalar, siyah, kanlı, katran dışkı; kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma; ciltte kızarıklık döküntüleri, ışık duyarlılığı, normalden daha az idrara çıkma veya idrara çıkamama; İdrar rengi, kil renkli dışkılar, gözlerin ve cildin sararması, vücutta şişme, kilo artışı, derideki çürükler ve çürükler ilacın nadiren yan etkileridir. Bu yan etkilerden herhangi birini kendiniz görürseniz, hemen Dicloflam almayı bırakın ve doktorunuzla konuşun veya bir sağlık kurumuna gidin ve acil tedavi desteği isteyin.

Yorum yapın