D Colefor Nedir? D Colefor 9 Yan Etkisi

D – Colefor, D vitamini eksikliğinde yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. D Colefor içinde etken madde olarak içinde D3 vitamini bulunan ve 20.000 I.U. kolekalsiferol gibi maddeler barındırmaktadır. Kapsül veya damla şeklinde üretilmiş farklı seçeneklere de sahiptir. D vitaminine bağlı birçok önemli rahatsızlığın giderilmesi için kullanılmaktadır. Ancak D vitamini yağda çözünen ve vücutta stoklanan bir vitamin olduğu için aşırı tüketimi vücut için ciddi toksik etkiler yaratabilir. Bu nedenle günlük doz kullanımı ve ilaç tavsiyesi için mutlaka doktor onayı alınması şarttır.

Şeffaf, açık, sarıya yakın renkte ve oval yumuşak kapsül biçiminde üretilmiştir. Her bir kutu içinde 7 – 12 – 14 ve 24 kapsül olmak üzere farklı unsurlar yer almaktadır.

D Colefor Ne İşe Yarar?

D vitamini eksikliği ve yetmezliği için kullanılan D – Colefor, sindirim kanallarındaki emilim bozukluğuna bağlı olarak D vitamini eksikliğinin önlenmesinde ve tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca raşitizm, osteomalazide ve osteoporz destek tedavilerinde de doktor kontrolünde kullanılmaktadır. D Colefor kullananlar D vitaminine bağlı yaşadıkları sorunların büyük oranda söz konusu ilacın tavsiye edilen dozlarda ve doktor kontrolünde kullanımı ile bu sorunlarından kurtulduklarını ifade etmişlerdir. Çeşitli hastalıkların tedavisi ile birlikte D – Colefor kullanımı için uzman bir hekim tavsiyesi ve kontrolü hayati önem taşımaktadır.

D Colefor Nasıl Kullanılır?

D – Colefor 20 ml cam şişe içinde üretilen oral damla veya 20.000 I.U. yumuşak kapsül formunda üretilmiştir. Üretim türüne göre farklı kullanım özelikleri ve dozları mevcuttur. Ağızdan alınarak kullanılır. D Colefor kullanımı için günlük kullanım dozu ve ne şekilde tüketileceği doğrudan doktor – eczacı tarafından önerilmelidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde kullanımı da değişiklik göstereceği için uygun dozaj ayarlamasının yapılması gerekir. D vitamini eksikliğinin önlenmesinde ayda 1 kapsül olarak kullanıldığı görülmektedir. D vitamini eksikliğinin tedavisinde ise çoğunlukla 7 hafta boyunca haftada 2 kapsül olarak alınır.

D Colefor’un Yan Etkileri Nelerdir?

D Colefor

Aşırı doz veya yanlış kullanımı sonrasında ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Görülecek bu yan etkilerin hemen hepsi için uzman bir hekime danışılması gerekir. D vitamininin fazla olduğu durumlarda vücudun göstereceği reaksiyonlar başlıca belirtiler arasında sayılabilir. Ağır yan etkilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşunun acil servisine gidilmesi tavsiye edilir. D Colefor’un yan etkileri arasında yaygın olarak görülen başlıca durumlar ise şunlardır:

 • Ciltte döküntü.
 • Kaşıntı.
 • Kurdeşen.
 • İdrarda atılan kalsiyum miktarının artması.
 • Kabızlık ve mide gazı sorunları.
 • Bulantı.
 • Ciltte beyaz ve kırımızı kabartılar.
 • Aşırı idrara çıkma.
 • Ateş vb.

D Colefor’un Muadili İlaçlar Nelerdir?

D vitamini eksikliği ve tedavisinde günümüzde çok sayıda ilaç kullanılmaktadır. Piyasada yer alan mevcut ilaçların hemen hepsi için doktor onayı ve tavsiyesi şarttır. D vitamini fazla tüketimi sonrasında kişide ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle muadil ilaç kullanımında da mutlaka uzman görüşü alınması gerekir. D Colefor’un muadili ilaçlar arasında yaygın olarak görülenler ise şunlardır:

 • Cholevıt
 • Coledan
 • D – 3 Ferol
 • DEVIT – 3
 • MONOVIT vb.

D Colefor’un Güncel Fiyatı Ne Kadar?

D vitamini eksikliğinin önlenmesi ve tedavisi gibi durumlarda yaygın olarak kullanılan D – Colefor, resmi makamlarca onaylı diğer tüm ilaçlar gibi farklı fiyat özelliklerine sahiptir. D Colefor’un fiyatı bu nedenle mevcut piyasa şartları ve diğer pek çok unsura göre değişiklik gösterecektir. Günümüzde farklı tür seçenekleri de bulunan D – Colefor, dozuna, kullanım özelliklerine ve içeriğine göre fiyat farklarına sahiptir.

İlaç Hekimi Youtube kanalımıza abone olmadıysanız, hemen abone olabilir ve prospektüs bilgilerine hemen ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın