Anne Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Annelik, her kadının yaşaması gereken benzersiz bir duygudur. Annelik çok güzel fakat bir o kadar da zordur. Anne olmadan önce vücutta bir takım değişimler olmaktadır. Bu değişimler ise bazen doğum sonrasında estetiğe ihtiyaç duymaya neden olmaktadır.

Anne Estetiği Nedir?

Anne estetiği nedir sorusu son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bu popülaritede sosyal medyanın etkisi oldukça fazladır. Kısa zaman önce doğum yapmış fakat vücudunda hiç deforme olmayan kişileri gördükçe, vücutlarında olumsuz değişimler yaşayan kişilerin psikolojileri oldukça olumsuz etkilenmektedir.

Anne estetiği, bir diğer ismi ile doğum sonrası estetik, çocuk sahibi olan annelerin vücutlarında oluşan değişimlerin estetiğidir. Bu değişimler karın sarkması, kalçalarda oluşan fazla yağlar, vajinal deformasyon, emzirme sonrası göğüslerde oluşan sarkma durumu gibi değişikliklerin iyileştirilmesi amacıyla yapılan cerrahi işlemlerdir.

Anne Estetiği Türleri Nelerdir?

Anne estetiği türleri, doğumdan sonra deformasyon nedeniyle fiziksel ya da estetik kaygı yaşayan bütün annelere uygulanabilmektedir. Anne estetiği olmak için doğumun üzerinden en az 6 ay süre geçmiş olması gerekmektedir. Hatta bebeklerin sütten kesilme durumunun olması bir artıdır. Annelik estetiği türleri ise şu şekilde sıralanabilir:

1-Karın Germe Estetiği

Anne estetiği türleri içerisinde en yaygın olarak yaptırılan estetik türü karın germe estetiğidir. Karın sarkması doğum şekline bağlı olabileceği gibi kişiyle de alakalı olabilir. Karın germe estetiği ile karın bölgesinde oluşan fazla yağ alınır ve daha sıkı bir görünüme kavuşulmaya yardımcı olunur.

2-Meme Dikleştirme

Emzirme döneminde şişkin olan göğüsler, emzirme dönemi sonrası ise küçülür ve sarkmaya başlar. Meme dikleştirme estetiği ile bu durumun önüne geçilebilmektedir. Fakat bilinmesi gerekir ki estetik ameliyat sırasında oluşan kesik izinin tamamen giderilmesi pek mümkün değildir.

3-Liposuction

Liposuction, Türkçe anlamı yağ alma olan estetik türünde basen, sırt, kol gibi bölgelerde oluşan fazla yağların alınmasına yardımcı olan estetik türüdür. Hamilelik sürecinde alınan ve daha sonra verilemeyen yağlar için uygulanabilmektedir.

4-Labioplasti

Doğum sırasında doğum nedeniyle gevşeyen vajina bölgesi bazen toparlanamaz ve bu durum gündelik yaşamı olumsuz etkileyecek kadar sıkıntı yaratabilir. Bu gibi durumlarda labioplasti estetiği ile bölgedeki fazla deri çıkarılır ve kişiler bu olumsuz durumdan kurtulabilir.

anne estetiği

Anne Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler aslında oldukça basittir. Hızlı ve sorunsuz bir iyileşme süreci geçirmek isteyen kişiler, bazı hususlara dikkat etmelidir. Bu hususlar ise şu şekildedir:

  • Meme estetiği ve karın germe estetiği olan kişiler, yaklaşık 2 -3 ay kadar ağır sporlardan uzak durmalıdır. Hafif sporlar için de 1 ay bekleme süresi olmalıdır.
  • Estetik ameliyatlar sonrası yapılan pansumanların düzenli bir şekilde yapılması ve ihmal edilmemesi gerekmektedir.
  • Ameliyatlar sonrası doktorlar tarafından verilen reçeteleri dikkate almak gerekmektedir. Verilen ilaçlar düzenli alınmalıdır.
  • Ve son olarak en az 6 ay ağır kaldırılmamalıdır.

Kişiler, doğum sonrası estetikten sonra tekrar hamilelik dönemi geçirip geçiremeyeceğini merak etmektedir. En az 1 yıl sonra tekrar hamilelik geçirilmesi mümkündür fakat bu konuda en sağlıklı davranış, hamilelik dönemleri geçirildikten ve tekrar bir hamilelik planlanmadığı zaman gerçekleştirilmesidir.

Anne estetiği yapıldıktan sonra annelerin yanında bir yardımcı bulunması oldukça doğru bir davranış olacaktır. Çünkü belirli bir süre hareket kısıtlanması yaşanacaktır. Özellikle ilk birkaç hafta bir kişinin desteğini almak son derece önemlidir. Unutulmaması gerekir ki sabırlı davranılmalıdır. İyileşme süreci bazen beklenenden daha uzun olabilir ve gözle görülür değişim için zaman geçmesi gerekebilir.

Wiki

Yorum yapın