Protonex Nedir? Protonex Ne İşe Yarar?

Halk arasında mide yanması ya da ekşimesi olarak isimlendirilen rahatsızlıklar ortaya çıkar. Böyle rahatsızlıklar devamlı olarak kendisini gösteriyorsa bu durumda asit salgılanma düzeyini düşürecek olan ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Protonex de bu ilaçlardan bir tanesi. Midemiz devamlı olarak asit üretir. Besinlerin başarılı bir şekilde sindirilebilmesi için asidin üretilmesi şarttır. Fakat bazı durumlarda gereğinden daha fazla asit üretilmeye başlanır. Bu durum a vücutta çeşitli olumsuzluklara yol açmaktadır.

Protonex Nedir?

Protonex midede yaşanan birçok sorunun çözümünde kullanılabilecek bir ilaç. Ancak sorunlarla başa çıkmak adına ilacı alıp kullanmaya başlamadan önce Protonex nedir sorusunun cevabı öğrenilmeli.

Midemizde yer alan hücrelerde proton pompaları yer almaktadır. Asit salgısının sol halkasını oluşturan bu proton pompalarının tıkanması yeteri kadar asit salgılanamamasına sebep olur. Protonex bu işleci yapan harika ilaçlardan bir tanesi. Proton pompasının çalışmasını engellendiği için Protonex ismini almıştır.

Protonex Ne İşe Yarar?

Midemizde birçok farklı sorun ortaya çıkabilir. Tamamında Protonex kullanmak yerine Protonex ne işe yarar sorusunun cevabını almak ve sonrasında kullanıma başlamak en doğru tercih olacaktır. Eğer aşağıda yer alan hastalıklardan bir tanesine sahipseniz Protonex satın alarak kullanmaya başlayabilirsiniz:

 • Hazımsızlık,
 • Reflü hastalığı,
 • Mide ülseri,
 • On iki parmak bağırsağı ülseri,
 • Zollinger-Ellison sendromu.

Vücudunuzda ortaya çıkmış olan rahatsızlık yukarıda belirtilenlerden herhangi bir tanesi olabilir. Hastalığınızın türüne göre kullanım dozajlarınızda değişiklik olacağını unutmayın. Devamlı olarak vücudunuzda bu sorunları görüyorsanız kesinlikle doktora gitmeniz gerekli olacaktır.

Kimler Protonex Kullanabilir? Kimlerin Kullanması Sakıncalı?

Protonex kullanacak olan kişilerin belirli şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Protonex 40 mg alacak olan kişilerin 12 yaşının üzerinde olması gerekmektedir. Daha düşük yaşta olan çocukların kullanması sakıncalı olacaktır.

Kullanması önerilmeyen kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Kadınların gebelik sırasında kullanımı önerilmez. Hem anne hem de bebek ciddi seviyede zarar görebilir. Bunun yanı sıra karaciğerinde sorunu olan ya da daha önce kullandığını mide asidi düzenleyicilere karşı alerjisi olan kişilerin de kullanmaması önerilir.

Midede yaşanan sorunlar kronik bir hale gelmişse çözüm yolunun belirlenmesi için endoskopi uygulaması yapılır. Eğer yakın tarihte endoskopi olacak kişiler varsa bu kişilerin de ürünü kullanmaması gereklidir. Aksi halde bulunan sorunlar geçici süreyle tedavi edilmiş olduğundan endoskopide gizlenebilir.

Protonex

Protonex Nasıl Kullanılır?

Protonex kullanımı sahip olunan soruna göre değişiklik göstermektedir. Eğer hastalar yalnızca hazımsızlık sorunu yaşıyorlarsa yarım tablet almaları yeterli olacaktır. 20 mg. Protonex hazımsızlık sorununu ortadan kaldırır.

Reflü, mide ülseri ya da on iki parmak bağırsağı ülseri söz konusu ise günlük 20 mg. ile 40 mg arasında değişen miktarlarda Protonex kullanımı uygun olacaktır. İlk etapta yarım tablet kullanımı denenir. Sorun çözülmüyorsa günlük 1 tablet kullanımı uygun olacaktır.

Zollinger-Ellison sendromu olan kişiler daha yoğun miktarlarda Protonex kullanabilirler. Genellikle doktorlar tarafından günlük olarak 80 ile 160 mg. arasında değişen dozlarda kullanımı önerilmektedir. Protonex fiyat olarak çok sorun yaratacak bir seviyede olmadığı için kullanım dozajının artması problem olmaz.

Protonex Yan Etkileri Neler?

Gün içerisinde bir ya da iki doz kullanımda Protonex yan etkilerinin ortaya çıkması çok mümkün olmaz. Ancak kullanıma rağmen sorunların geçmemesi sebebiyle doz aşımı olmaya başladıysa bu durumda sorunlar da kendisini gösterebilir. Yüksek dozda Protonex kullanımı ile birlikte;

 • Terleme,
 • Ciltte kızarma,
 • Uykulu hissetme,
 • Bulanık görme,
 • Sinirlilik hali,
 • Kalp atışının hızlanması, gibi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.

Protonex Fiyatı Ne Kadar?

Eczanelerde Protonex fiyatı 2021 yılı için 20 TL olarak belirlenmiştir. Eczaneler arasında küçük de olsa fiyat farklı söz konusu olabilir. İlerleyen dönemde daha yüksek ya da daha düşük fiyatlarla temin edilmesi normaldir.

Youtube kanalımıza abone olmadıysanız, hemen abone olabilir ve prospektüs bilgilerine hemen ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın