Lyrica Nedir? Ne İçin Kullanılır? 2022 Fiyatı

Lyrica nedir? ne için kullanılır? 2022 fiyatı son dönemlerde en çok merak edilen konulardan olmuştur. Genellikle hasarlı sinir kaynaklı nöropatik ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır. Yeşil reçeteli olup etkin maddesi sinir iletişimini değiştirerek ağrı ve nöbetleri azaltmaktadır. Genellikle aşağıdaki hastalara verilmektedir; peki Lyrica nedir? ne için kullanılır? 2022 fiyatı

 1. Diyabet ve Zona gibi hastalıklarda sinir ağrıları
 2. Romatizmanın bir türü olan fibromiyalji
 3. Anksiyete bozuklukları
 4. Epilepsi nöbetlerinin şiddetini düşürme

İlaç uzman hekimler tarafından reçete edilmektedir. Bu nedenle dikkatli alınması, bilinçsiz kullanılmaması gereklidir. peki Lyrica nedir? ne için kullanılır? 2022 fiyatı

Lyrica nedir ne için kullanılır 2022 fiyatı
Lyrica nedir ne için kullanılır 2022 fiyatı

Lyrica Nedir? Ne İçin Kullanılır? 2022 Fiyatı

Lyrica dikkatli, doktor kontrolünde alınması gereken bir ilaçtır. Zira Lyrica 300 kafa yapar mı incelendiğinde bazı kişilerin önerilen dozdan daha fazla aldığı ya da hekim önermeden kullandığı görülmektedir.

Bu durum beraberinde bağımlılığı getirir. Dolayısıyla alınmadığı takdirde yoksunluk sendromları oluşabilir. peki Lyrica nedir? ne için kullanılır? 2022 fiyatı

Lyrica Nedir?

Lyrica 300 mg etkin maddesi pregabalin içeren bir ilaçtır. Bunun yanı sıra yardımcı maddeleri aşağıda olduğu gibidir;

 1. Laktoz monohidrat
 2. Mısır nişastası
 3. Talk
 4. Jelatin
 5. Titanyum dioksit (E171)
 6. Sodyum lorilsülfat
 7. Silika – koloidal susuz
 8. Şellak
 9. Siyah demir oksit (E172)
 10. Propilen glikol (E1520)
 11. Potasyum hidroksit

İlacın görünümü incelendiğinde siyah mürekkep ile kapağında Pfizer, gövdesinde ise PGN 25 yazısı olduğu görülmektedir. Beyaz, sert ve jelatin kaplı bir kapsüldür. 56 kapsüllük alüminyum blisterler bulunduran ambalajlarda olup bu özelliklerden orijinalliği görülebilir. peki Lyrica nedir? ne için kullanılır? 2022 fiyatı

Lyrica Nasıl Kullanılır?

Lyrica nedir nasıl kullanılır doktor tarafından hastaya bildirilmektedir. Bunun dışına çıkılmaması, uygun bir şekilde alınması gerekir. Bunun dışına çıkılmışsa, yanlışlıkla fazla doz alınmışsa en yakın hastaneye gidilmelidir.

İlacın prospektüs bilgileri incelendiğinde, alkol ile alınmadığı görülmektedir. Hamilelikte doktor tarafından önerilmedikçe alınmamalıdır. Emzirmede de anne sütüne geçip geçmediği için kullanım esnasında bebekler emzirilmemeli; hekim kontrolünde hareket edilmelidir. Karaciğer yetmezliğinde ise doz ayarlaması gerekli değildir. Yaşlı bireylerde de böbrek fonksiyonu normalse, 65 yaş üstü hastalarda normal dozlarda alınabilir.

Lyrica nedir ne için kullanılır 2022 fiyatı
Lyrica nedir ne için kullanılır 2022 fiyatı

Metpamid nedir? ne için kullanılır? 2022 fiyatı adlı içeriğimizde dikkatinizi çekebilir.

Doz genellikle günde 2 ayrı doz halinde alınmak üzeredir. Dozlar değişebilmekte olup 10 ile 600 mg arasındadır. Doktor bunu hastalara göre belirlemektedir. Hekimle görüşmeden, hastalar dozu azaltmamalı ya da arttırmamalıdır. Ayrıca her gün aynı saatte aksamadan alınmalıdır.

Lyrica 300 mg ağız yoluyla, bir bardak suyla yutularak tüketilmektedir.  Çocuklarda ve 18 yaşından küçüklerde etkinlik ve güvenlilik bilgisi yer almadığı için kullanılmamalıdır.  Bu sebeple onlar tarafından erişilemeyecek, güvenli bir yere kaldırılmalıdır.

Lyrica Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın bilindiği üzere yan etkisi vardır. Bunların görülmemesi/görülme ihtimalinin minimuma indirilmesi için hekim kontrolünde alınmalıdır. Tedavi esnasında doktorların soruları net olarak cevaplanarak yardımcı olunmalıdır.

Bu durum Lyrica için de geçerlidir. Lyrica 300 mg yan etkilere sahip olup bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 1. Baş dönmesi
 2. Uyku hali
 3. İştah artışı
 4. Bulanık görme
 5. Çift görme
 6. İstemli kas hareketlerinde düzensizlik
 7. Peniste sertleşme bozuklukları
 8. İştah kaybı
 9. Görme bozuklukları
 10. Kandaki akyuvar sayısının azalması
 11. Düşük kan şekeri seviyeleri
 12. Kalp atım hızında değişiklikler

İlaç bunların yanı sıra farklı yan etkilere de sahiptir. Görülme sıklıkları değişmekte olup dikkatli kullanımı gerektirir. Özellikle Lyrica 300 mg etkin veya yardımcı maddelerine karşı alerjiniz varsa alınmamalıdır.

Lyrica Fiyatı Ne Kadar?

Lyrica yeşil reçeteli bir ilaçtır. Yani genellikle tıbbi amaçla kullanılan, uyuşturucu madde özelliği taşıyan psikoloji hastalarına reçete edilmektedir. Dolayısıyla Lilika ilaç reçeteli satılmaktadır. Fiyatı yaklaşık olarak 180 Türk lirası civarındadır.

Her eczaneden temin edilebilecek olan ilaç, o esnada bulunmuyorsa bile depodan sipariş edilebildiği için aynı günde satın alınabilir.

Yorum yapın