Geralgine Nedir? Geralgine Ne İşe Yarar?

Geralgine  son dönemin popüler ağrı kesicilerinden bir tanesi. Birçok ağrı kesicide olduğu gibi etkin maddesi parasetamol. Parasetamol maddesine ek olarak kafein ve kodein fosfat da yapısında yer almaktadır. Kısa sürede etki etmeyi başaran muhteşem ağrı kesiciler arasında yer alır.

Yapısında bazı yardımcı maddeler de yer alır. Bu yardımcı maddeler ağrı kesici etkisini güçlendirirken ekstra etkilerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. İçeriğinde sodyum, magnezyum ve Povidon K30 bulundurur. İçeriğinde K30 tam isminin Geralgine K olmasına sebep olmaktadır.

Geralgine Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir anda ismini duyurması sebebiyle insanlar Geralgine nedir sorusunu son dönemde bolca sormaktadır. Geralgine yapısında 500 mg. parasetamol, 30 mg kafein ve 10 mg kodein fosfat içeren ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.

Sahip olduğu ambalajda 20 adet tablet yer alır. Kutudaki tablet sayısı birçok ağrı kesici ürüne göre düşüktür. Ancak içeriği zengin olduğundan gün içerisinde birden fazla doz kullanımına gerek olmaz. Vücudun birçok farklı bölgesindeki ağrıları kısa sürede ortadan kaldırmayı başaracaktır.

Geralgine Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Geralgine kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı konular olduğu unutulmamalıdır. Geralgine ne işe yarar sorusunun yanıtını alan kişilerde;

 • Kalp hastalıkları,
 • Akciğer hastalıkları,
 • Kansızlık,
 • Düzenli alkol kullanımı,
 • Kemik iliğinde işlev bozukluğu, bulunuyorsa bu kişilerin Geralgine kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Geralgine kullanım aşamasında bu olumsuzluklardan bir tanesine sahip olan kişiler doktorlar ile görüşmeden ilacı kullanırlarsa çok ciddi yan etkiler görmeye başlayabilirler. Küçük sorunlar hızla büyüyüp çözülmesi çok zor bir hale gelebilecektir.

Geralgine

Geralgine Hangi Durumlarda Kullanılmamalı?

Hastalar Geralgine Plus kullanacaklarsa ekstra dikkatli olmak zorundadır. Formül olarak daha güçlüdür ve yan etkileri de aynı oranda büyür. Bazı özellikleri bulunan kişiler ise standart Geralgine K ürünün kullanırken de dikkatli olmak zorundadır. Çeşitli rahatsızlıkları olan kişilerin farklı bir ilaca yönelmesi daha doğru bir karar olabilecektir.

12 yaşından küçük çocuklar ve bebeklerini emziren kadınların kullanması doğru değildir. Şiddetli düzeyde karaciğer ya da böbrek yetmezliği olan kişiler de bu ilacı kullanmamalıdır. Daha önceki dönemde ağrı kesici kullanmış ve vücudunda çeşitli alerjik reaksiyonlar görmüş kişilerin de Geralgine kullanmaması gerekli olacaktır.

Geralgine Nasıl Kullanılır?

Geralgine kullanım aşamasında çok zorlayıcı olmayan bir ilaç. Vücudunda ağrı hissetmeye başlayan kişiler 1 tablet Geralgine kullanarak beklemeye geçerler. Eğer ağrılar ortadan kalkarsa tekrar kullanımına gerek olmayacaktır.

Ağrıları yüksek seviyede olan kişiler günlük 2 doz kullanabilirler. Sabah ve akşam kullanımda tok olmak avantaj sağlayacaktır. Kullanım aralığının 6 saat olması önerilmektedir. Günlük maksimum 4 doz kullanılabilir. Bunda 6 saatin geçtiğinden emin olunması gerekecektir.

Geralgine 3 günden daha fazla kullanılmamalıdır. 3 gün boyunca kullanıma rağmen ağrılar geçmiyorsa bambaşka bir sorun ile karşı karşıya kalınmış demektir.

Geralgine Yan Etkileri Nelerdir?

Doğru dozlarda Geralgine kullanılmazsa yan etkiler kendisini göstermeye başlar. Geralgine kullanımında görülebilen yan etkiler;

 • Baş dönmesi,
 • Devamlı uyku hali,
 • Uyuşma,
 • Bulantı ve karıncalanma hissi,
 • Hazımsızlık ve bunu takip eden karın ağrısı
 • Kabızlık ve gaz birikimi, şeklinde sıralanabilir.

Geralgine Fiyatı Ne Kadar?

Reçeteli ve reçetesiz olarak alınabilen Geralgine fiyat olarak son derece uygun düzeylerde satışa sunulur. Eczanelerden 9 TL fiyat ile ilacın alınması mümkün olacaktır. Fiyatının uygun seviyelerde olması insanların, biran önce etki etmesi amacıyla yüksek doz kullanmasına sebep olmaktadır. Ancak bu tercih etkiyi yükseltmezken bir süre sonra vücuda zarar verecektir.

İlaç Hekimi Youtube kanalımıza abone olmadıysanız, hemen abone olabilir ve prospektüs bilgilerine hemen ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın