Ercefuryl Nedir? ve Ercefuryl Ne İşe Yarar?

Ercefuryl nedir?

Ercefuryl 100 mg Kapsül bölgesel (lokal) etkili bir bağırsak antiseptikidir. Ercefuryl, ateş, zehirlenme belirtileri, enfeksiyon ve bakteri kökenli durumlarda kullanılan bir kapsül ilaçtır. Ayrıca ishal gibi hastalıklarda da kullanılabilir.

Ercefuryl ne için kullanılır?

Ercefuryl, nifuroksazid aktif maddesini içerir. 1 kapsül 100 mg aktif bileşen içerir. 12 kapsül içeren blister ambalajda mevcuttur. Piyasada bir süspansiyon formu da var. Ercefuryl, bölgesel (lokal) bir bağırsak antiseptikidir. Genel durum bozukluğu, ateş, enfeksiyon veya zehirlenme belirtileri olmadan bakteriyel kökenli olduğu düşünülen akut ishalin tedavisinde kullanılır.

ercefuryl
ercefuryl

Ercefuryl ne işe yarar?

Ercefuryl ne ilacı? Ercefuryl kapsül, genel durum, ateş, enfeksiyon ve zehirlenme belirtileri olmaksızın, bakteriyel ishalin tedavisinde kısa sürede su kaybının giderilmesine ek olarak kullanılır. Su kaybını ortadan kaldırmak için bol içecek tüketilmelidir. Günde ortalama 2 litre su içilmesi tavsiye edilir. İshal sırasında çoğunlukla ızgara et ve yulaf lapası ile beslenme desteklenmelidir. Çiğ ve yeşil sebzeler, meyveler, baharatlı yiyecekler, soğuk yiyecekler ve içecekler tüketilmemelidir. Ercefuryl fiyat için lütfen eczacınıza danışın.

Ercefuryl nasıl kullanılır?

Doğru kullanım ve doz uygulama sıklığı için:

  • Yetişkinlerde: 2 kapsül (800 mg) günde 4 kez alınır. Tedaviye 7 günden fazla devam edilmemelidir.

Uygulama yöntemi ve yöntemi, Oral yoldan Çocuklarda kullanımı:

  • 6 yaşın üzerindeki çocuklarda, 2 kapsül (600 mg-800 mg) günde 3-4 kez. Kapsül formunun kullanımı, yutulduğunda boğazın içine kaçma riski nedeniyle 6 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde kontrendikedir. Çocuklarda (pediyatrik) kullanım için daha uygun olan oral Ercefuryl süspansiyon formu, bu yaş grubu için önerilir.
  • Yaşlılarda kullanımı: Klinik olarak, genç hastalarda kullanımından farkı gösteren yeterli bir çalışma yoktur. Klinik olarak, normal böbrek, karaciğer fonksiyonları olan hastalardan farkı gösteren yeterli çalışma yoktur. Doktorunuz sizin için uygun dozu ve tedaviyi belirleyecektir.

 

Ercefuryl’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz varsa doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Kullanmanız gerekenden daha fazla Ercefuryl kullandıysanız, Ercefuryl’den kullanmanız gerekenden daha fazla kullandıysanız bir doktor veya eczacı ile konuşun. Unutulan bir dozu telafi etmek için çift doz almayın.

Ercefuryl yan etkileri

Tüm ilaçlar gibi Ercefuryl’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerin yan etkileri olabilir. Aşağıdakilerden herhangi biri meydana gelirse, Ercefuryl almayı bırakın ve hemen doktorunuza bildirin veya en yakın hastanenin acil servisine başvurun.

  • Ellerin, ayakların, bileklerin, yüzün ve dudakların şişmesi veya özellikle ağız veya boğazın şişmesi yutmayı veya nefes almayı zorlaştırır.

Eğer bu belirtiler varsa, Ercefuryl’e karşı ciddi bir alerjiniz var. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, bunu derhal doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil servisine başvurun.

  • Karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen, yüzün şişmesi, dudaklar, dil ve boğaz durumunda derhal doktorunuza danışın.
  • Küçük çocuklarda kusma ve bulantı nadiren görülür.

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi yardım gerekebilir. Bu broşürde belirtilmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Ercefuryl 100 mg ağızdan alınan kapsüller Aktif madde: Nifuroxazide 100 mg Yardımcı maddeleri; Mısır nişastası, sakaroz, magnezyum stearat. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. Bu kullanım talimatlarını saklayın. Tekrar okumanız gerekebilir. Başka sorularınız varsa, lütfen doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz. Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyin. Bu talimatta yazılanları tam olarak uygulayın. İlaç için önerilen dozdan başka yüksek veya düşük dozlar kullanmayın.

Yorum yapın