Dideral Nedir? Dideral 10 Yan Etkisi

Dideral 40 mg tablet, Propranolol HCI 40 mg etkin maddesine sahip; mannitol, alijinik, asit, jelatin, ponceeau 4 – R, magnezyum ve stearat gibi yardımcı maddeler ile desteklenen, 50 adet tabletten oluşan bir ilaçtır. Dideral yaygın olarak yüksek tansiyon hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Beta – blokörler olarak tanımlanan ilaç grubu içinde yer alır. Kalp, damar ve böbrek sisteminde etkileri nedeniyle doğrudan uzman bir doktor onayı olmadan kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. Belirli hastalıklara bağlı olarak gelişen birçok alanda tedavi amaçlı kullanımı görülmektedir.

Dideral Ne İşe Yarar?

Hastalarda önceden var olan bir böbrek hastalığı olmadan veya herhangi bir sebeple görülen yüksek tansiyon (Esansiyel Hipertansiyon) ve böbrek bozukluğuna bağlı yüksek tansiyonun kontörlünün sağlanması için yaygın olarak Dideral kullanılmaktadır. Dideral kullananlar söz konusu hastalıkların tedavisinde etkin bir ilaç olduğunu kaydetmiştir. Kullanımı ile ilaç etkisini vücutta doğal olarak var olan ve kalp ile kan damarlarını etkileyen çeşitli kimyasal maddelerin etkilerini durdurarak göstermektedir. Bu sayede kan basıncı düşer, kalp atım sayısı azalır ve kalbin zorlanmasının önüne geçilir.

Dideral’in kullanıldığı başlıca alanlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüksek tansiyonun kontrolünde.
 • Kalbi besleyen damarlarda görülen tıkanıklık ve daralma ile ortaya çıkan anjina pektoris tedavisinde.
 • Akut kalp krizi sonrası koruma tedavilerinde.
 • Kalp atım bozukluklarında kontrol amacıyla.
 • Migrenden korumak için.
 • Böbrek hastalığına bağlı olmadan veya bilinmeyen nedenle görülen titreme tedavisinde kullanılabilir.

Dideral Nasıl Kullanılır?

Kullanım amacına göre farklı kullanım dozları ve süreleri belirlenmiştir. Bu nedenle herhangi bir hastalığın tedavisi için ilacı kullanmadan önce uzman bir hekim onayı alınması hayati önem taşır. Dideral kullanımı ise oldukça basittir. Ağızdan bol su ile çiğnemeden alınmalıdır. Bunun yanı sıra yüksek kan basıncı durumunda, başlangıç dozu günde 2 defa 80 mg olarak belirlenmiştir. Bir haftalık aralarla doz miktarı hasta durumuna göre artabilir veya azalabilir. Ancak kullanıma ilişkin tüm talimatların, yapılacak tetkikler sonrasında uzman bir hekim tarafından verilmesi gerekir.

Dideral’in Yan Etkileri Nelerdir?

Dideral

Dideral başta olmak üzere bilinen tüm ilaçlarda çeşitli yan etkiler görülebilir. Dideral’in yan etkileri arasında görülecek en hafif ve şiddetli belirtiler için doğrudan en yakını sağlık kuruluşlarına başvurulması hayati önem taşır. Ayrıca etkin ve yardımcı maddelere karşı duyarlı kişiler bu yan etkiler çok daha sık bir şekilde görülebilir.

Dideral’ın görülen başlıca yan etkileri ise kısaca şunlardır:

 • Ciddi alerjik reaksiyonlar,
 • Cilt ve göz çevresinde kan oturması,
 • Baş dönmesi,
 • Sersemlik,
 • Nefes darlığı,
 • Kaşıntı,
 • Yüz, dudak, boğaz ve dilde şişlik,
 • Yorgunluk,
 • Bulantı, kusma ve kabus görme,
 • Yavaş ve düzensiz kalp atışı vb.

Dideral’in Muadili İlaçlar Nelerdir?

Muadil ilaç kullanımı özellikle kan basıncı, kalp ve damar yollarında etki eden ilaçlar için mutlaka doktor önerisi ile yapılmalıdır. Kullanılacak muadil ilacın günlük alınacak dozu ve diğer kullanım türleri de yine hekim kontrolünde olmalıdır. Dideral’in muadili ilaçlar arasında Hemangiol Oral Çözelti ilk sırada anılır. Muadil ilaç kullanımı için mevcut hastalığınıza göre doktorunuzun önerisine göre dozun belirlenmesi gerekecektir. Her ilaç aynı etken madde ve dozajlarda üretilmedi için Dideral için belirlenen doz muadil ilaçlarda tehlikeli olabilir.

Dideral’in Güncel Fiyatı Ne Kadar?

İlaç fiyatları üretim sırasında tercih edilen etkin maddeleri, dozu ve üretim formuna göre farklılık göstermektedir. Yasalar tarafından belirlenen resmi ilaç alış – satış kurallarına ve piyasa durumuna göre Dideral’in fiyatı belirlenmektedir. Bu nedenle satın alacağınız bölge ve ilaç özelliklerine göre farklı fiyatlar görülebilir.

İlaç Hekimi Youtube kanalımıza abone olmadıysanız, hemen abone olabilir ve prospektüs bilgilerine hemen ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın