Dexday Nedir? Dexday 50 MG Ne İşe Yarar?

Dexday içerisinde ketoprofen bulunan NSAİİ grubu olan bir ağrı kesici türüdür. Her biri 50 mg ketoprofen içeren UDA ve suda çözülebilen (efervesan) tablet formunda satılmaktadır. İçerisinde bulunan ketoprofen baş ağrısı, migren başta olmak üzere eklem ağrısı, diş ağrısı, regl ağrısı gibi dönemsel geçici ağrı durumlarında ve romatizman eklem hastalıklarının tedavisi için kullanılması tavsiye edilir. Bir Dexday 50 mg efervesan tablet içerisinde 20 ya da 30 tablet yer almaktadır.

Dexday Nedir?

Bu ilacı kullanarak geçici olarak yaşadığı ağrı durumlarını tedavi etmek isteyen kullanıcılar Dexday nedir sorusunu sıklıkla arama motorlarını kullanarak aramaktadır. Suda eriyebilen bu tablet, tıptaki terimi ile steroid olmayan anti- inflamatuar ilaç grubunun bir üyesi olarak ketoprofen içermektedir. Hastalarda meydana gelen ağrı durumlarını azaltma, ateş düşürme ve inflamasyonu azaltmak gibi etkileri bulunmaktadır.

 

dexday

Dexday Nasıl Kullanılır?

Dexday 50 mg tıpkı diğer ağrı kesici ilaçlar gibi yemek ile birlikte ya da yemekten hemen sonra alabileceğiniz bir ağrı kesicidir. Yemek sonrası olarak kullandığınızda ayrıca mide rahatsızlığı ya da ülser gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinizi de azaltmaktadır.

Suda eriyebilen 1 adet tableti 1 bardak su içerisinde iyice erittikten sonra içerek kullanabilirsiniz. Bardağın altında kalması durumunda bardağı su ile çalkalayarak yeniden içebilirsiniz.

Doktorunuzun kullanım tavsiyesine uyarak Dexday 50 mg ilacınızı düzenli aralıklarla almanızda fayda vardır. Doktorunuz ağrı durumunuza uygun olarak sizlere ne kadar doz alacağınızı belirtecektir.

Kas ya da diğer eklem ağrıları için Dexday suda eriyebilen tablet kullanamıyorsanız daha az yan etkisi bulunan cilt üzerine uygulanabilen ketoprofen jel de kullanabilirsiniz.

Dexday Ne İşe Yarar?

Dexday ne işe yarar? Neden kullanmalıyım tarzında aklında sorular bulunan kullanıcılar için Dexday;

 • Kaslarınızda ve bağlarınızda burkulma, gerilme ve incimle durumlarındaki ağrıyı azaltmada
 • Bel ağrılarını en aza indirmede
 • Birçok kadının dönemsel olarak her ay yaşadığı regl ağrısını azaltmaya
 • Diş ağrısı, baş ağrısı ve migren gibi hastalık durumlarında daha iyi hissetmenize
 • Eklem iltihabıyla ortaya çıkan romatizman hastalıkları
 • Osteoartrit yani dejeneratif eklem hastalığı tedavisinde
 • Omurlar arasındaki eklemlerin sertleşmesi durumunda hareket yeteneğinin azalmasıyla ortaya çıkan ankilozan spondilit tedavisinde
 • Eklem çevresinde bulunan yumuşak dokunun iltihabı hastalıkları olan bursit ve tendinit tedavisinde kullanılmaktadır.

Dexday Yan Etkileri Nelerdir?

Dexday da diğer ağrı kesici ilaçlar gibi çeşitli yan etkilere sahiptir. Ancak yan etkiler sadece belirli kişiler üzerinde ortaya çıkmaktadır. Suda eriyebilen bu tableti özellikle karaciğer problemi yaşayan kişiler ile astım rahatsızlığı bulunan kişilerin kullanım halinde dikkatli olmasında fayda vardır. Bu hastalıklara sahipseniz ve ilacı aldıktan sonra rahatsızlık duyuyorsanız hemen doktorunuza başvurarak ilacın kullanımı durdurabilirsiniz. Karaciğer hastalarında kimi zaman ketoprofen ALT ve AST gibi bazı karaciğer enzimlerinin artmasına sebep olarak karaciğerinize zarar verebilir. Yine astım durumunda eğer aspirine alerjiniz varsa ketoprofen kullanmanızda sakınca vardır. Bu durumları mutlaka doktorunuza söylemelisiniz.

Yaygın olan Dexday yan etkileri ise;

 • Mide ağrısı, gaz, iştahsızlık, şişkinlik hissetme
 • Baş dönmesi, baş ağrısı ve sersem hissetme hali
 • Kusma, ishal, mide bulantısı
 • Ciltte kızarıklık oluşma

Ciddi derecede olan Dexday yan etkileri ise çok nadirdir ancak aşağıda adı geçen durumları hissetmeniz halinde derhal hekiminize başvurmanızda fayda vardır. Bu durumlar;

 • Ciltte abartılacak derecede kızarma, kaşıntı, şişme
 • Kusma ya da büyük abdestte çıkmanızda kan görme
 • İlaç kullanımda sonra nefes alma da sorun yaşama ya da hırıltılı sesler çıkarma
 • Şiddetli derecede mide yanması, mide ağrısı çekme, sürekli kusma ve mide bulantısı hissetme
 • İshal durumunun artması, ayaklarda ve yüzde şişme başlaması

Kısacası suda eriyebilen bu tableti kullandıktan sonra normalin dışında bir etki hissediyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Eğer Dexday kullanımından sonra bunların hiçbirini hissetmiyorsanız ilacınızı güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz. İlaç bitiminde doktor kontrolünüzü yaptırdıktan sonra hekiminiz uygun görmesi halinde ilaca devam edebilirsiniz.

Kaynak: Wikipedia

Yorum yapın