Cardura Nedir? Cardura Ne İşe Yarar?

Cardura uzun süredir yüksek tansiyon hastalığı ile mücadele eden kişilerin oldukça yakından tanıdığı bir ilaç. Her bir tabletinde 4,85 mg. doksazosin mesilat içeren Cardura damarlarda genişlemeyi sağlayarak yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı oluyor.

İlacın yapısında bazı yardımcı maddeler de yer almaktadır. Laktoz, sodyum, magnezyum ve sodyum sülfat bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan bu maddeler ilacın ekstra etkilere sahip olmasını ve muadillerinin önüne geçmesini sağlar.

Cardura Nedir?

Yüksek tansiyon sorunu yaşamaya başlayan kişilere herkes tarafından Cardura önerilmesi insanlarda Cardura nedir sorusunu akıllara getirmektedir. İnsanların yaşamını dahi kaybetmesine sebep olabilecek kadar büyük bir hastalık olan hipertansiyonun tedavi edilmesi aşamasında kullanılan ilaçlarda dikkat edilmesi şart olacaktır.

Cardura 20 ve 90 tabletlik kutularda satışa sunulur. Alfa-bloker olarak isimlendirilen bir yüksek tansiyon ilaç grubuna aittir. Bir yandan kandaki yüksek basıncı dengelerken bir yandan erkeklerde prostat bezinin büyümesine engel olur.

Cardura

Cardura Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Cardura kullanmadan önce bazı konular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Kalp hastalığı olan kişilerin kontrolsüz bir biçimde Cardura kullanmaması gerekmektedir. Bunun yanında gebe kalmak için çaba gösteren kadınların da kontrollü bir şekilde ilacı kullanmayı tercih etmesi gerekir.

Karaciğer hastalığı olan kişiler için bilinçsiz Cardura kullanımı yanlış bir tercih olur. Ayrıca ilacı kullanmaya başlayan kişiler henüz ilk saatlerde olumsuz durumlar ile karşılaşmaya başlamışlarsa ilacı kullanmayı bırakmalı ya da doktorlarla görüşerek daha düşük dozda almaya devam etmelidir.

Cardura Hangi Durumlarda Kullanılmamalı?

Geçmiş yıllarda Cardura 4 mg ya da benzer yüksek tansiyon ilaçlarını kullandıktan sonra alerjik reaksiyonlar gösteren kişilerin kesinlikle Cardura kullanmaması gerekir. Ayrıca ilaç 16 yaşından küçükler ve bebeklerini emziren kadınlar için uygun değildir.

Büyümüş bir prostatı olan erkeklerin ilacı kullanması sakıncalı olabilir. Prostat bezinin büyümesini engellemesi sebebiyle bu ilacı kullanacak olan kişilerin düşük tansiyon problemi olmadığından emin olması gerekmektedir.

Cardura Nasıl Kullanılır?

Cardura kullanımı hastalıktan hastalığa farklılıklar göstermektedir. İlk defa ilacı kullanacak kişilerin günde 1 mg. alması doğru olur. Bu da çeyrek tablete tekabül eder. Birkaç hafta bu dozda kalındıktan sonra doktor talimatı ile günde 2 mg. ya da 4 mg. seviyesine çıkılabilir.

Prostat büyümesini engellemek amacıyla Cardura kullanan kişiler günde maksimum 8 mg. dozuna çıkabilirler. Eğer hastalar yüksek kan basıncı için tedavi görüyorlarsa bu durumda çıkabilecekleri maksimum doz 16 mg. olacaktır. Ancak bu yüksek dozlar yalnızca doktor kontrolü ile mümkün olur.

Cardura Yan Etkileri Neler?

Cardura kullanımı sonrasında ortaya çıkan yan etkiler iki farklı grupta araştırılır. Bazı yan etkiler ortaya çıktığında direkt olarak ambulans çağırılması gerekli olacaktır. Bazı yan etkilerde ise hastaların durumu doktorlarına belirtmesi ve çözüm üretilmesi yeterli olur.

Eğer Cardura kullanımı sonrasında;

 • Kalp krizi,
 • Kol ve bacaklarda güçsüzleşme,
 • Konuşma problemleri,
 • Felç semptomları,
 • Alerjik reaksiyon olarak yüzde, dilde ya da boğazda şişme, durumu söz konusu ise direkt olarak ambulans çağırılmalıdır.

Eğer Cardura kullanımının ardından;

 • Nefes darlığı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Düzensiz kalp atımı,
 • Gözde ya da deride sararma,
 • Baygınlık,
 • Morarma gibi yan etkiler ortaya çıkıyorsa doktorlara bunların belirtilmesi ve ilacın kullanımına o şekilde devam edilmesi gerekmektedir.

Cardura Fiyatı Ne Kadar?

Eczanelerden satışa sunulan Cardura fiyat olarak da son derece uygun seviyelerdedir. 2021 senesinde Cardura 23 TL fiyat ile satışa sunulmaktadır. Özellikle ilk dönemde düşük dozda kullanıldığından uzun süre dayanan bir ilaçtır.

İlaç Hekimi Youtube kanalımıza abone olmadıysanız, hemen abone olabilir ve prospektüs bilgilerine hemen ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın