Thincal 120 MG

Thincal nedir?

Thincal 120 mg 84 capsul, kocak farma şirketi tarafından üretilen bir ilaçtır ve bir kutuda 84 120 mg orlistat aktif maddesi içerir. Thincal fiyatı 2020; 134.83 ₺ perakende satış ile piyasada bulunmakta ve thincal fiyat normal tarif ile satılmaktadır. Thincal, atc sınıflandırmasının a – sindirim sistemi ve metabolizma kategorisinde ve a08 obezite tedavisi (diyet ürünleri dışında) sınıfındadır. tıtck listesindeki atc kodu a08ab01 ve atc adı orlistattır.

Thincal ne için kullanılır?

Thincal ilaç, obezite tedavisinde kullanılan yeni bir ilaçtır. Sindirim sisteminizde hareket ederek, besinlerle aldığınız yağların yaklaşık üçte birinin sindirimini önler.

 • Thincal sindirim sisteminizdeki enzimlere (lipazlar) bağlanarak, yemeğiniz sırasında aldığınız yağı sindirmesini önler. Sindirilemeyen yağ emilemez ve vücudunuz tarafından atılır.
 • Thincal, düşük kalorili bir diyetle birlikte obezite tedavisinde kullanılır.
 • Mavi kapsüllerde beyaz peletlerde 120 mg orlistat aktif madde içerir. Blister ambalajlarda 42 ve 84 kapsül bulunur. Thincal sığır jelatinini içerir.

Thincal 120 MG

Thincal ne işe yarar?

Thincal, obezite tedavisinde kullanılan yeni bir ilaçtır. THINCAL aktif bileşeni Orlistat’tır. Thincal, gastrointestinal sistemden lipaz üzerinde güçlü, spesifik, geri dönüşümlü ve uzun etkili bir blokerdir. Orlistat, besin maddeleri ile alınan yağların bağırsaktan emilimini % 30 oranında önler. Thincal, aşırı kilolu hastaların tedavisinde düşük kalorili hafif bir diyetle birlikte kullanılır. Sadece diyetle en az 2.5 kg verilirse tedaviye 4 haftalık bir sürede başlanmalıdır.

Thincal nasıl kullanılır?

Olağan doz günde 3 kez 120 mg, yemek başına bir kapsüldür. Thincal, yemeklerden hemen önce, yemekle birlikte veya unutulursa, yemekten bir saat sonra alınmalıdır. THINCAL’in önerilen dozda kullanılması ilacın etkisini arttırmaz.

Uygulama yolu ve yöntemi;

 • Thincal oral olarak uygulanır. Su ile yutulmalıdır.

Çocuklarda kullanımı;

 • Thincal’in etkinliği ve güvenliği 18 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde araştırılmamıştır.

Yaşlılarda kullanımı;

 • Thincal’in etkisi yaşlı hastalarda araştırılmamıştır.

Özel kullanım durumları;

 • Thincal’in etkisi böbrek veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda araştırılmamıştır.
 • Doktorunuz aksini önermediği sürece bu talimatları izleyin.
 • İlacınızı zamanında almayı unutmayın.
 • Yemekler arasında en iyi etki için bisküvi ve çikolata gibi yiyecekleri yemekten kaçının.
 • Doktorunuz Thincal ile tedavinizin ne kadar süreceğini size söyleyecektir. Tedaviyi erken kesmeyin. Kilo kaybı normalde 2 hafta içinde başlar ve Thincal tedavisi ile 6-12 ay devam eder. Thincal, ağırlığın azalmasına ve ağırlığın geri alınmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Thincal’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir iziniz varsa, doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Thincal’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullandıysanız, bir doktor veya eczacınızla konuşun.
 • Thincal kullanmayı unuttuysanız, yemekten sonra 1 saat içinde alabilirsiniz.
 • Unutulan bir dozu telafi etmek için çift doz almayın. Unutulmuş yemeği atlamak, normal düzenli olarak ilaç almaya devam edin.

Thincal yan etkileri

Tüm ilaçlar gibi Thincal’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerin yan etkileri olabilir. Thincal kullanırken kendinizi kötü hissediyorsanız, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Thincal kullanımına bağlı yan etkiler, ilacın sindirim sistemindeki yerel etkilerinden kaynaklanır. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve tedavinin başlangıcında ve özellikle yüksek yağlı yiyeceklerin yutulmasından sonra ortaya çıkar. Tedaviye devam ederseniz ve önerilen beslenme programını izlerseniz bu etkiler kaybolur.

Çok yaygın yan etkiler (10 kullanıcıdan 1’inden fazlasını etkiler)

 • Baş ağrısı, karın ağrısı / rahatsızlığı, bağırsakları acilen veya sık sık boşaltma arzusu, gazlı bez çıkarma, yağ boşaltma, yağlı dışkı, sıvı dışkı, kan şekeri seviyesini düşürdü (tip II diyabetli bazı hastalarda görülür).

Yaygın yan etkiler (100 kullanıcıdan 1 ila 10 kullanıcıyı etkiler)

 • Rektal ağrı / rahatsızlık, yumuşak dışkı, inkontinans (dışkı), karında şişkinlik (tip II diyabetli bazı hastalarda görülür), diş / dişeti hastalıkları, adet düzensizliği, yorgunluk.

Aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir, ancak görülme sıklıkları bilinmemektedir.

 • Alerjik reaksiyonlar. Ana belirtiler kaşıntı, döküntü, döküntü (renksiz veya kırmızımsı renkte kaşıntılı cilt lekeleri), nefes almada zorluk, bulantı, kusma ve kötü hissetmek. Makattan kan. Kan testleri bazı karaciğer enzimlerini, divertikülit adı verilen bağırsak iltihabı, safra taşı, hepatit (karaciğerde iltihaplanma), pankreatit (pankreasta iltihaplanma), ciltte kabarcıklar (kabarcıkların çatlaması dahil) ve kan pıhtılaşması üzerindeki etkileri artırabilir.

İlginizi çekebilir!

Yorum yapın