Reparil Gel Nedir? Reparil Gel 8 Yan Etkisi

Reparil Gel, zedelenmeler sonucunda oluşan morluk, kızarıklık, şişlik ve ödemin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. 40 mg olarak satışa sunulur ve anti – inflammatory özelliği ile bilinir. Çoğunlukla amatör ve profesyonel sporcular tarafından kullanılır. Fitness yapan kişilerde de görülebilen kas kasılmaları ve zedelenmelerin önüne geçmek için tercih edilen bir ilaçtır. Kas ağrılarını hafifleten ilaç alkol bazlı ilaçlar arasında yer alır. Cilt üzerinde hasarlı bölgenin şişmesini önler ve semptomların azalmasını sağlar. Eczaneden reçetesiz olarak da alınabilir olan bu ilacı kullanırken bölgenin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Reparil Gel çocukların ulaşamayacağı alanlarda saklanmalıdır.

Reparil Gel Ne İşe Yarar?

Reparil Gel – N, küçük yeşil bir tüpte satılan ilaçtır. İlaç 40 mg olarak satışa sunulmuştur ve kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekir. Gebelerin ve emziren kadınların her türlü ilacı kullanırken yapısı fark etmeksizin (kapsül, jel, krem, tablet vd.) doktorlarına danışmalıdırlar. Reparil Gel sporcular tarafından sık sık kullanılan bir ilaçtır. Ağrı kesici ve kompres etkisi nedeni ile Reparil Gel kullananlar acılarını hafifletebilir. Yaralanma, burkulma ve kasılma gibi sebeplerden dolayı da ilaç kullanılabilir. Ayrıca cilt üzerinde çarpmalara bağlı oluşan morlukların tedavisinde de Reparil Gel önerilir.

Reparil Gel Nasıl Kullanılır?

Reparil Gel’in kullanımı, uzmanların tavsiyelerine göre olmalıdır. Eğer doktorunuz tarafından aksi belirtilmemiş ise kullanma talimatlarının dışına çıkılmamalıdır. Reparil Gel’in kullanımı esnasında bölgenin ve ellerinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Reparil – Gel N’in kullanımında hassas davranılması ve bölgeye az miktarda nüfus ettirilmesi gerekir. Eğer alerjik reaksiyon göstermekten korkuyor iseniz öncelikle sağlıklı olan bir başka bölge üzerinde denenebilir. Eğer alerjik reaksiyon gösterilmemiş ise yaralı bölge için Reparil Gel kullanmaya başlanabilir. Kullandıktan sonra göz ile temasından kaçınılmalı ve eller bol sabunlu su ile temizlenmelidir.

Reparil Gel’in Yan Etkileri Nelerdir?

Reparil Gel

Reparil Gel kullanırken ortaya olası yan etkiler çıkabilir. Bu yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Reçetesiz olarak da alınabilen Reparil Gel’in yan etkilerine dikkat etmek ve kullanım talimatını okumak gerekir. Reparil Gel’in bilinen yan etkileri şunlardır:

 • Ürtiker (halk arasında kurdeşen olarak bilinir)
 • Yanma hissi
 • Deri döküntüsü
 • Ağrı
 • Sızlama
 • Uyuşukluk
 • Karıncalanma
 • Kaşıntı

Reparil Gel’in yan etkileri arasında bulunur. Eğer bu yan etkilerin şiddeti yüksek oluyor ise ilacın kullanımı sonlandırılmalıdır. İlaca alerjik reaksiyon gösteriyorsanız içerisindeki maddeleri kontrol etmeli ve alerji testi yaptırmalısınız.

Reparil Gel’in Muadili İlaçlar Nelerdir?

Reparil Gel’in muadili ilaçların gramları ve yardımcı maddeleri farklılık gösterebilir. Bazı ilaçlar ise pomad (krem) olarak satışa sunulur. Reparil Gel’in eşdeğeri olarak kabul gören normal reçeteli ilaçlar şunlardır:

 • Algesal 40 gram krem
 • Ben – Gay 40 gram krem
 • Capsigel 30 gr krem
 • Jelgo 50 gr jel
 • Kamfolin 50 gr krem
 • Prepagel 40 gram jel
 • Rumasın 40 gram krem

Muadil olan Algesal’ın ayrıca Suractive 40 gr pomad seçeneği de bulunur. Kamfolin ise farklı bileşenlere sahip iki eşdeğer ilaca sahiptir ve her ikisi de 50 gram olarak satışa sunulur. Muadil ilaçların fiyatları birbirine yakındır.

Reparil Gel’in Güncel Fiyatı Ne Kadar?

Reparil Gel reçete olmadan da eczanelerden satın alınabilir. Reçetesiz satış fiyatı 3 Ocak 2022 tarihinde 23,17 Türk lirası olarak belirlenmiştir. 2021 yılında en düşük fiyatı ise 17,26’dır. Aralık ayında 19,04 Türk lirasına satılan ilacın fiyatı 2022’de 23,17 Türk lirasına ulaşmıştır. Reparil Gel’in fiyatı sağlık güvencesine göre değişebilir. Eczacınıza sağlık güvencenizi belirtmeyi unutmayın.

İlaç Hekimi Youtube kanalımıza abone olmadıysanız, hemen abone olabilir ve prospektüs bilgilerine hemen ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın