OKSAPAR 4000 ANTI-XA IU/0.4 ml Kullanıma Hazır Enjektör Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

OKSAPAR 4000 ANTI-XA IU/0.4 ml Kullanıma Hazır Enjektör Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

OKSAPAR 4000 ANTI-XA IU/0.4 ml kullanıma hazır enjektör, her biri 0.4 mg enoksaparin sodyum içermektedir. OKSAPAR kutusu içerisinde 10 tane hazır enjektör bulunmaktadır. OKSAPAR düşük moleküllü heparinler sınıfında yer alan bir ilaç olarak adlandırılmaktadır. Kanların akışının rutin seviyede seyretmesinde tercih edilmektedir.

OKSAPAR 4000 ANTI-XA IU/0.4 ml Kullanıma Hazır Enjektör Ne İçin Kullanılır?

OKSAPAR kullanıma hazır enjektörler bir günde 20 ile 40 mg arasında verilerek toplardamarlardaki pıhtı oluşumunu engellemek adına kullanılmaktadır. Bu tedavi süreci bir hafta boyunca devam edecektir.

Ortopedik ameliyatların yapılması sonrasında da bu süre üç haftaya kadar gidebilir. Ameliyat öncesinde de verilen OKSAPAR, farklı mg ölçülerinde kullanılmaktadır. 20 mg olması halinde ameliyattan 2 saat önce, 40 mg olması halinde ise 12 saat öncesinde kullanılmalıdır.

Hastalık sebebiyle yataktan çıkılmaması halinde ise bir günde 40 mg alınabilecektir. Bu tedavi de 2 hafta süreyle kullanılabilecek türdedir.

OKSAPAR diyaliz esnasında da kullanılabilecek bir ilaç olarak piyasada yer almaktadır. Diyaliz aygıtının tüpleri içerisinde pıhtı oluşumunu engellemek adına da kullanılacaktır. Diyaliz evresinde vücuttan çıkan hortuma dahil edilerek, kg başına 1 mg olarak hesaplanmaktadır.

Aut ST-Segment dahilinde de OKSAPAR enjekte edilebilmektedir. Miyokard infarktüsünün tedavisi olarak da tercih edilmektedir. Damarın içine her bir seferde 30 mg olarak zerk edilecektir. Aynı zamanda da deri altından kg başına 1 mg olarak hesaplanarak, bu şekilde dahil edilmesi de ifade edilmektedir.

75 yaşının üstünde olan kişilerin miyokard infarktüs hastalığı teşhisi konulması durumunda da kg başına 0.75 mg OKSAPAR desteği verilecektir.

Perkutanöz Koroner girişimi uygulanacak olan hastaların kasıklarındaki kesikler sonrasında damarlardan verilecek olan OKSAPAR, kg başına 0.3 mg biçiminde uygulanabilecektir.

Kişilerin böbreklerinde problem olması halinde de test yapılarak, OKSAPAR kullanımının uygun olup olmadığına da dayanak oluşturulacaktır. Aynı zamanda bu testlerle beraber dozların en uygun seviyede olması da amaçlanacaktır.

OKSAPAR 4000 ANTI-XA IU/0.4 ml Kullanıma Hazır Enjektör Yan Etkileri

OKSAPAR dahilinde meydana gelen rahatsızlıkların ortaya çıkması halinde kişilerin acil olarak sağlık kurumlarına gitmeleri tavsiye edilmektedir.

Zorla ya da hırıltılı biçimde nefes almak, nefes almayı zorlaştıran şişkinlikler gözlemlemek ve bacak veya kalçalarda kırmızılıklar yan etkiler arasında sayılabilmektedir. Bu rahatsızlıklara tanıklık etmemek adına talimatlara uygun bir şekilde OKSAPAR kullanmak önemlidir.

OKSAPAR hastalarda karaciğer rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Buna engel olmak için karaciğere bağlı testlerin de OKSAPAR kullanımı öncesinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

OKSAPAR kullanımıyla beraber kan içerisinde bulunan hücrelerin azalması söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden sürekli olarak kan tahlilleri yapılması da önerilir.

Bazı hastaların omurilik içerisinde kanama görülebilmektedir. Epidural ya da spinal uygulama yapılan hastalarda bu risk bulunmaktadır. Buna bağlı olarak vücudun alt kısımlarında uyuşma, güçsüzlük ve idrar tutamama gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

OKSAPAR 4000 ANTI-XA IU/0.4 ml Prospektüsü

 

Yorum yapın