Nexstep Nedir? Nexstep Ne İşe Yarar?

Nexstep son dönemde bolca tercih edilen ilaçlardan bir tanesi. İnsanların sürekli olarak ismini duymaya başlamasının ardından Nexstep nedir? sorusunu sorması son derece doğal.

Nexstep midede yaşanan birçok sorunun çözümünde tercih edilen bir ilaç. Reflü hastalığı, ülser, mide asidinin yüksekliği, gastrit ya da mide yanması gibi sorunların çözümünde kullanılmaktadır. Midenin asit üretmesini azaltır ya da tamamen engeller. Bu sayede asit sebebiyle zarar görmüş olan mide dokusu iyileşmeye başlayacaktır.

Nexstep midede onarıcı etkilerini gösterirken bunu içeriğinde yer alan magnezyum ile başarmaktadır. Vücuda yoğun miktarda magnezyum alımı midede asit miktarının azalmasını sağlar. Nexstep isimli ilacın etken maddesi magnezyum olduğundan bu işi son derece başarılı bir şekilde yapacaktır.

Nexstep Kimler Tarafından Kullanılabilir? Kimlerin Kullanması Sakıncalı?

Nexstep mide sorunlarının çözümünde son derece faydalı bir ilaç. Ancak midede yaşanan sorunlarda başarılı sonuçlar ortaya koyması sebebiyle hiç düşünmeden kullanmak doğru bir tercih olmaz. Normal şartlar altında Nexstep 40 mg olarak satışa sunulur ve 1 doz olarak kullanılır. Her ne kadar faydalı ve ağır olmayan bir ilaç gibi gözükse de doktor kontrolü olmadan kullanılmaması önerilmektedir.

Nexstep kullanacak olan kişiler için en önemli şart 12 yaşın üzerinde olunmasıdır. 12 yaşına gelmemiş çocukların mide problemlerinde bu ilacın kullanılması doğru değildir. İlacın kullanılabileceği maksimum yaştan bahsetmek mümkün olmaz. Ancak belirli bir yaşın üzerindekiler farklı rahatsızlıkları varsa kesinlikle doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Kısa sürede Nexstep 40 mg nedir sorusunun yanıtını aldıktan sonra hemen kullanım aşamasına geçen kişiler ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Geçmiş dönemde Esom ya da Nexium isimli ilaçları kullandıklarında çeşitli alerjik reaksiyonla gösteren kişilerin Nexstep kullanımında da belirli reaksiyonları göstermesi muhtemeldir. Ayrıca karaciğer problemleri yaşayan kişilerin de uzak durması gereken ilaçlardan bir tanesidir.

Son olarak yakın dönemde endoskopi yaptıracak olan kişilerin Nexstep kullanımını kesmesi gerekir. Eğer randevular alınmışsa bu ilacın kullanımı bırakılmalıdır. Aksi halde endoskopide çıkması gereken sorunlardan bazıları gizlenebilir. Bu da kesin çözümün mümkün olmaması anlamına gelecektir.

Nexstep
Nexstep

Nexstep Nasıl Kullanılır?

Nexstep kullanım aşamasında doz ayarlama kısmı kişiden kişiye ve hastalığın türüne göre değişiklik gösterir. Tek sorunun tedavisinde kullanılan bir ilaç olmadığından midedeki probleme göre dozların ayarlaması gereklidir.

Hastalar Nexstep ne işe yarar sorusunun yanıtını öğrendikten sonra kendi rahatsızlığına göre dozlarını belirlerler. Hazımsızlık problemlerinde günlük 20 mg doz alımı yeterli olacaktır. Reflü hastalığının önlenmesi için de aynı doz kullanılır. Fakat Reflü tedavisinde 40 mg kullanımı uygun olacaktır. Mide ülseri ve on iki parmak bağırsağı ülserinde ise 40 mg olarak karşımıza çıkar. Zollinger-Ellison sendromu olan kişilerin kullanım miktarı 80 ile 160 mg arasında değişmektedir.

Kullanım dozları çocuklara, yaşlılara ya da vücutta yer alan problemlere göre değişiklik gösterebildiğinden doktorların belirlediği dozlarda kullanım en doğrusu olacaktır. Kullanımın mümkünse aç karna yapılması gerekir. Eğer mümkün olmuyorsa tok da kullanılabilen bir ilaçtır.

Ne Kadar Süre Nexstep Kullanılmalı?

Doktorunuz tarafından önerilmediyse ve kendi isteğinizle eczaneden Nexstep aldıysanız bu durumda kullanım süreni kendinizin yönetmesi gerecektir. Sahip olduğunuz soruna göre doğru dozlarda kullanıma başlayabilirsiniz.

Bazı kişiler sorunlar ortadan kalkana kadar kullanır ve sonrasında bu sorunlar ile karşılaşmazlar. Bazı kişiler ise birkaç hafta sonunda sonuca ulaşırlar. Eğer kendiniz ilacı aldıysanız 2 hafta kullandıktan sonra sonuç almadığınızda doktorunuz ile görüşmeniz gerekecektir.

Eczanelerde Nexstep fiyatı 30-35 TL seviyelerinde olduğundan ilacı alıp mide sorunlarının çözümü için deneyebilirsiniz. Herhangi bir sorunda doktorunuza danışmayı unutmayın.

Youtube kanalımıza abone olmadıysanız, hemen abone olabilir ve prospektüs bilgilerine hemen ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın