Mucovit C Nedir? Mucovit C Ne İşe Yarar?

Mucovit c nedir ve ne için kullanılır? Mucovit c’nin ne yaptığı hakkında bilgi vereceğimiz bu makalede Mucovit c hakkında bilgi ayrıntılı sahibi olacaksınız. Mukovit-C’deki aktif bileşenler askorbik asit ve asetilsisteindir. Öte yandan, bu ilacın yapısına C vitamini de dahildir.

Mucovit c nedir?

Mucovit-C ne ilacı? Bu ilaç balgamı sulandırdığından öksürük ile kolayca çıkarılmasında etkilidir. Özellikle sigara içenler tarafından tercih edilen bir ilaçtır. İçinde toplanan balgamın çıkarılmasına yardımcı olan Mukovit-C, buna göre öksürüğe neden olabilir. Bu durum normaldir ve bir yan etki olarak düşünülmemelidir. Mukovit c fiyatı: 14,97 TL.

Mucovit c ne için kullanılır?

Mukovit-C, akciğerlerde ve boğazda meydana gelen kronik balgamın parçalanmasını ve çıkarılmasını sağlar. Solunum yollarında iltihaplanma, soğuk algınlığı, akciğer sorunları ve kronik bronşit gibi durumlarda balgam azaltıcı olarak kullanılır.

Mucovit C Nedir? Mucovit C Ne İşe Yarar?

Mucovit c ne işe yarar?

Mukovit c, boğaz bölgesinde ve karaciğer bölgelerinde meydana gelen kronik balgamı parçalar ve atar. Özellikle sigara içenler Mucovit c’den daha fazla faydalanmaktadır. Böylece biriken balgam kolayca dışarı atılır. Bunun dışında, yüksek miktarlarda alınan ilaç da karaciğer yetmezliğinin tedavisinde kullanılır. Kışın daha yaygındır ve akciğerlerde bronşit ve iltihaplanma gibi hastalıkların balgamını dışarı atar. İlacı kullanırken öksürmek normaldir, bir yan etki olarak algılamamalısınız.

Mucovit c nasıl kullanılır?

Mucovit C, doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Bu ilaç her zaman doktor tarafından reçete edildiği gibi alınmalıdır. Mucovit C için önerilen kullanım aşağıdaki gibidir;

 

  • Mukovit-C sadece ağızdan alınır. 1 bardak suda eritildikten sonra içilebilir. Ancak, eritme işleminden sonra bekletilmemeli ve hemen tüketilmelidir. Efervesan tabletler yutulmamalı ve çiğnenmemelidir.
  • Mucovit-C aç veya dolu olduğunda alınabilir. Bol sıvı içmek Mucovit-C’nin mukolitik etkisini artıracaktır.

14 yaşından sonra ergenler ve yetişkinler:

  • Solunum bozukluklarında artan sekresyonu azaltmak ve atılımı kolaylaştırmak için günlük 1 efervesan tablet alınır.

Çocuklarda kullanımı:

  • Mucovit-C’nin 12 yaşından önce çocuklarda güvenli olup olmadığı ve hangi etkilere yol açtığı konusunda yeterli veri yoktur. Bu nedenle, bu yaş aralığındaki çocuklar için önerilmez.

Mucovit c yan etkileri

Tüm ilaçlar gibi, Mucovit-C’deki maddelere duyarlı olan kişilerin yan etkileri olabilir. Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz, Mucovit-C kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuza bildirin veya en yakın hastanenin acil servisine başvurun:

  • Alerjik reaksiyonlar (kaşıntı, kurdeşen, deri döküntüleri, nefes almada zorluk, kalp atışında hızlanma ve düşük tansiyon (düşük tansiyon)).
  • Şok gibi aşırı duyarlılık tepkileri (Anafilaktik reaksiyonlar-döküntü, kaşıntı, terleme, baş dönmesi, dil, dudak ve trakea şişmesi gibi belirtiler, hava yolunun tıkanması, bulantı, kusma görülebilir). Ek olarak, Mucovit C içeriğinde asetilsistein kullanımına bağlı kanama, aşırı duyarlılık reaksiyonlarının bir parçası olarak çok nadiren bildirilmiştir.
  • Nadir durumlarda, yüksek dozlarda alındığında, diürez (sık idrara çıkma), ishal ve diğer gastrointestinal bozukluklar,
  • Oksalat kristalleri (böbrek taşlarının varlığı),
  • Glikoz 6 Fosfat Dehidrojenaz (G6PD) eksikliği (kan şekeri metabolizmasında hayati önem taşıyan ve yeterince aktif olmayan enzim eksikliği)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Bunlardan birine sahipseniz, Mucovit C ‘ye karşı ciddi bir alerjiniz var. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Yorum yapın