Mikostatin Nedir? Mikostatin 12 Yan Etkisi

Mikostatin içerisinde ünite nistalin yer alır. Ünite nistalin ilacın etken maddesidir. Süspansiyon olarak kullanıma sunulan Mikotin’in tüketimine dikkat etmek gerekir. Enfeksiyona bağlı oluşan semptomların iyileştirilmesi için kullanılır. Homojen bir yapısı bulunan ilaç normal reçeteli olarak satışa sunulur. Pamukçuk gibi rahatsızlıklar meydana geldiğinde de genellikle Mikostatin kullanımı tavsiye edilir. Katı – sıvı karışımı bir yapısı olan ilacı tüketirken göze temas etmemesine dikkat etmek gerekir.

Mikostatin Ne İşe Yarar?

Mikostatin, enfeksiyon giderici ilaçlar grubunda yer alır. Özellikle boğazda oluşan bir enfeksiyon var ise genellikle doktorlar tarafından mikostatin tavsiye edilir. İlacın kullanım miktarı ve süresi doktor tarafından hastaya belirtilecektir. Bu miktar ve kullanım süresinin üzerine çıkmamaya özen gösterilmelidir. Eğer belirtilen miktar ve süre boyunca kullanılmış ve bir iyileşme olmamış ise tekrar doktor ile görüşülmesi gerekir. Mikostatin enfeksiyon gidermek için kullanılır. Özellikle kandida mantarının varlığında Mikostatin sık sık kullanılır. Mikostatin kullananlarda mantarlara bağlı enfeksiyon oluşumu gözlendiği için bu ilaç tavsiye edilir.

Mikostatin Nasıl Kullanılır?

Mikostatin kullanımı esnasında doz aşımı yapmamaya dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde yan etkiler daha hızlı ortaya çıkabilir. Yeni doğan bebeklerde kullanılacak ise en fazla 2 ml kullanılması gerekir. Prematüre bebeklerde 1 ml kullanılmalıdır. Hem yeni doğan hem de prematüre bebeklerde günde en fazla 4 kere kullanılması tavsiye edilir. Yaşlılarda ya da yetişkinlerde kullanılacak ise doktorun tavsiye ettiği dozun aşılmaması gerekir. Doz aşımı yapmadan doktor tarafından önerilen miktarlarda tüketim yapılmalıdır. Reçete edilen süre boyunca kullanılması gerekir. Yan etkiler ortadan kalkınca ilacın bırakılmaması ve doktor tarafından tavsiye edilen süre boyunca tüketilmesi önemlidir.

Mikostatin Yan Etkileri Nelerdir?

Mikostatin

Piyasaya sürülen tüm ilaçların yan etkileri bulunur. Ancak bu yan etkilerin kim üzerinde ne kadar ortaya çıkacağı genellikle değişken bir unsurdur. Mikostatin’in yan etkileri olası yan etkiler olarak geçer ve kişilerin sağlık durumları ve alerjenlerine göre yan etkiler ortaya çıkmayabilir. Mikostatin’in yan etkileri şunlardır:

 • Aşırı duyarlılık
 • Yüz şişmesi
 • Boğaz şişmesi
 • Cildin morarması
 • Gözlerin morarması ya da kan oturması
 • Kızarıklık
 • İshal
 • Kusma
 • Mide ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Ağızda kuruluk ve hassaslık
 • Ürtiker

Mikostatin’in önemli yan etkileridir. Mikostatin kullanımı esnasında özellikle yüz ve boğaz şişmesi görülüyor ise ciddi bir alerjik reaksiyon gösteriliyor demektir. Bu durumda ilaç kullanımının hemen sonlandırılması ve en yakın sağlık kuruluşuna ulaşılması gerekiyor. Eğer sağlık kuruluşuna ulaşamayacak durumda iseniz 112 Acil Servisi aramalısınız.

Mikostatin Muadili İlaçlar Nelerdir?

Mikostatin’in muadili ilaçlar piyasada 2 adet olarak bulunur. Bunlardan biri Fungostatin diğeri ise Niosta’dır. Bu ilaçların fiyatı birbiri ile benzerlik gösterir. Fungostatin 50 ml süspansiyon olarak satışa sunulur ve fiyatı 13,75 Türk lirasıdır. Niosta ise Mikostatin ile aynı ölçüye sahiptir. 48 ml olarak satışa sunulan oral süspansiyon Niosta’nın fiyatı ise 13,37 Türk lirasıdır. Mikostatin yerine ona eşdeğer bir ilaç alınması gerekiyor ise belirtilen ilaçların değerlendirilmesi gerekir.

Mikostatin Güncel Fiyatı Ne Kadar?

Mikostatin’in fiyatı 3 Ocak 2022 tarihi ile güncellenmiştir. Daha önce 16,97 Türk lirası ve 20,01 Türk lirasına satışları yapılan ilacın 2022 ocak ayı itibari ile fiyatı 23,17 Türk lirasıdır. Bu fiyat 48 ml’lik oral süspansiyon Mikostatin için belirlenen fiyattır. Mikostatin’in reçete türü normaldir. Doktorunuz tarafından önerilebilir ya da ilacınız bittikten sonra doktorunuza tekrar reçete ettirebilirsiniz. Normal reçeteli bir ilaç olduğu için reçete olmadan da eczaneden satın alınabilir.

İlaç Hekimi Youtube kanalımıza abone olmadıysanız, hemen abone olabilir ve prospektüs bilgilerine hemen ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın