ENFEXIA 500 MG 14 Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

ENFEXIA 500 MG 14 Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır

ENFEXIA tabletler, bakteriler üzerinde yok edici bir etkiye sahip olmasıyla bilinmektedir. Sefalosporin türündeki antibiyotikler arasında yer alan ENFEXIA ilacı içerisinde 500 mg sefuroksim etken maddesi yer almaktadır.

ENFEXIA ilaç kutuları içerisinde 10, 14 ve 20 tabletlik kutulara rastlanmaktadır.

ENFEXIA içerisinde yer alan sefuroksim sayesinde bakterilerin hücre duvarlarına dahil olarak onlarda öldürücü etki yaratmak mümkün olmaktadır. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda kullanılan bir tedavi seçeneği olarak bilinmektedir.

ENFEXIA tabletleri, üst solunum yolu enfeksiyonları, KBB enfeksiyonları, orta kulak iltihapları, sinüzit, bademcik iltihapları, faranjit, akut bronşit, akciğer iltihabı, idrar yolları iltihabı, böbrek iltihabı, çıban, irinli deri enfeksiyonları, bel soğukluğu, rahim ağzı iltihabı ve Lyme hastalığı gibi rahatsızlıklarda tercih edilen ilaçlar olarak bilinmektedir.

ENFEXIA 500 MG 14 Tablet Nasıl Kullanılır?

ENFEXIA tablet antibiyotikler doktor kontrolünde ve doktorların belirttiği biçimlerde kullanılmalıdır. 7 gün boyunca kullanılması gereken bu ilacın doz seviyesi de yetişkinler için iki kereye mahsustur. Ancak gerekli durumlarda doktorların doz alımlarını arttırabilmeleri de mümkündür.

Çocuklar için ise birçok enfeksiyonu ortadan kaldıracak olan ENFEXIA tabletlerinin günlük kullanımı da 2 kere olacaktır. Ancak her bir dozun 125 mg olarak ayarlanması gerekecektir.

Ağızdan alınacak olan ENFEXIA antibiyotiklerinin, yemek esnasında alınması tavsiye edilmektedir. Yaşlılara dair kullanımında herhangi bir sorun yaratacağı da belirtilmemektedir.

Böbrek ya da karaciğer yetmezliği hastalığına sahip olan kişilerin de doktorlara gerekli bilgilendirmeleri yapmaları gerekmektedir. Böylelikle doktorlar gerekli dozları hastalara sunacaktır.

ENFEXIA tabletlerin etkisiz ya da tesirli olması durumunda da doktorlardan ek bilgiler almada fayda vardır.

ENFEXIA ilaçlarının aşırı kullanımında kasılmalar ve aşırı uyku hali kendini gösterebilmektedir. Bu konuda da doktorlara yönelmek önemlidir. Aynı zamanda da doz alımını unutma hallerinde dengelemek adına çift doz almaktan da kaçınmak gerekmektedir. ENFEXIA tabletlerine dair tedavilerin kesilmesi de olumsuz bir durum yaratmamaktadır.

ENFEXIA 500 MG 14 Tablet Yan Etkileri

ENFEXIA tabletlerinin talimatları dışında ya da alerjik reaksiyonlar gösterebilecek türde kullanmak yan etkileri meydana getirmektedir. Bu yüzden bu tarz durumların yaşanması halinde muayene evresine dahil olmak tavsiye edilmektedir.

Yaygın olarak görülen ENFEXIA tabletleri yan etkileri arasında Candida mantar enfeksiyonu, Kanda Eozinofil hücrelerinde artış, baş ağrısı, baş dönmesi, ishal, mide bulantısı, karaciğer enzim düzeylerindeki yükselmeler, kandaki trombosit ve lökosit sayılarında azalma ile deri döküntüleri görülebilmektedir.

ENFEXIA kullanımında seyrek olarak görülen yan etkiler arasında kurdeşen, kaşıntı, cildin duyarlı haline gelmesi, uzun süreli antibiyotik kullanımına bağlı olarak görülen bağırsak iltihabı ortaya çıkabilmektedir.

Nadir olarak görülen yan etkiler arasında ise kansızlık, ilaç ateşi, serum hastalığı, sarılık, uzuvlarda aşırı duyarlılık, Stevens-Johnson sendromu ve Toksik epidermal nekroliz kendini gösterir.

ENFEXIA 500 MG 14 Tablet Prospektüs

 

Geri Ödeme Kodu

A09209

Satış Fiyatı

28.43 TL

Reçete Durumu

Normal Reçeteli bir ilaçdır.

Barkodu

8699569090489

Etkin Madde

Sefuroksim Aksetil

ATC Kodu

J01DC02

Birim Miktar

500

Birim Cinsi

MG

Ambalaj Miktarı

14

Yorum yapın