Dikloron Nedir? Dikloron Ne İşe Yarar?

Dikloron diklofenak içeren ve ismini bu maddeden alan bir ilaç grubudur. Farklı formlarda karşımıza çıkabildiği için tek bir üründen bahsetmek mümkün olmaz. Hastalar kendilerini rahat hissettikleri formda ilaçları satın aldıktan sonra gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Son derece etkili bir ilaç grubudur.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi ile ön plana çıkar. Bunun yanında iltihap azaltıcı etkilerinden bahsetmek de mümkün olmaktadır. Vücudun birçok farklı bölgesinde ortaya çıkan ağrılara karşı tercih edilebilecek bir ilaç grubudur.

Dikloron Hangi Formlarda Bulunur?

Dikloron farklı formlarda bizlere sunulan bir ilaç grubu. Dikloron nedir sorusunun yanıtını arayan kişilerin her bir form için ayrı bir açıklama okuması gerekli olacaktır. İlk olarak tablet formunda bizlere sunulur. Tablet formu olarak bizlere 3 farklı Dikloron sunulur. 25, 50 ve 75 mg. olan tabletler arasından seçim yapılacaktır.

Dikloron için ikinci form ise fitildir. Geçmiş dönemde çok daha yaygın olan fitil formundaki ilaçlar artık daha nadir karşımıza çıkıyor. Vücuda etkilerinin en kısa sürede ortaya çıkması için Dikloron fitil tercih edilebilir. Benzer bir biçimde ağızdan ilacın kullanımında herhangi bir engel yer alıyorsa da fitil doğru tercih olacaktır.

Son olarak Dikloron jel formunda karşımıza çıkar. Özellikle spor yaralanmaları söz konusu olduğunda jel formunda olması sebebiyle kolayca kullanılabilmektedir. Burkulan ya da farklı bir fiziksel zarar gören bölgeye sürülerek uygulaması yapılır.

Dikloron Ne İşe Yarar?

Dikloron ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap azaltıcı etkileri bir arada sunduğundan farklı hastalıkların tedavisinde tercih edilebilen bir ilaç grubudur. Dikloron;

 • Burkulma, incinme ve gerilmelerde,
 • Kas ve iskelet sistemi ağrılarında,
 • Diş ağrısında,
 • Baş ağrısında,
 • Regl sancılarında,
 • Bel ağrılarında,
 • Migren rahatsızlığında,
 • Omular arası eklem sertleşmesinde,
 • Eklem çevresindeki yumuşak doku iltihabında kullanılabilir.

Dikloron

Dikloron Nasıl Kullanılır?

Dikloron grubuna ait ilaçların kullanım şekli formuna göre değişmektedir. Tabletler basit bir ağrı kesici olduğundan yemekten hemen sonra güvenli bir biçimde kullanılabilmektedir. Tabletin miligram değerine göre kullanım miktarı belirlenir. Tabletler arasında en az 6 saat bulunması doğru bir tercih olacaktır.

Fitil formunda bizlere sunulan Dikloron ampul ise günde 1 ya da 2 doz kullanıma uygundur. Hali hazırda son derece etkili olduğundan hastalar sık aralıklarla kullanımına ihtiyaç duymazlar.

Son olarak Dikloron jelin kullanımına bakılırsa yararlanan bölgeye masaj ile uygulanmaktadır. Genellikle günde 2 defa kullanımı önerilir. Burkulmanın seviyesine göre biraz daha yüksek dozlarda kullanımı mümkün olabilir.

Dikloron Kimler İçin Sakıncalı?

Dikloron her ne kadar etkili bir ilaç olsa da bazı kişiler için ciddi seviyede sakıncalı olabiliyor. Dikloron hap kullanmadan önce insanlar etkilerini ve kimler için sakıncalı olduğunu okumalıdır.

Dikloron kullanımı kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, karaciğer veya böbrek yetmezliği, Lupus hastalığı, pıhtılaşma bozukluğu ya da mide ülseri olan kişiler için sakıncalı olabilmektedir. Bunlara ek olarak hamile ve emziren kadınların da kullanmaması gerekir.

https://www.youtube.com/watch?v=nKPV8tfy_Js

Dikloron Yan Etkileri Neler?

Dikloron yanlış kullanımda ilk olarak mideye olumsuz etkiler bırakır. Midede ağrı ve şişkinlik ortaya çıkabilmektedir. Baş dönmesi ve sersemlik hissi de yanlış kullanılan ağrı kesicilerde yaygın yan etkiler arasında yer alır. Ayrıca ishal ve kusma gibi insanların çok zorlayan yan etkileri de olmaktadır.

Dikloron Fiyatı Ne Kadar?

Eczanelerde Dikloron fiyat olarak da hastalara zorluk yaşatmaz. Tablet ve fitil formunda olan Dikloron 10 TL fiyattan satışa sunulur. Jel ise biraz daha pahalıdır ve 19 TL olarak hastalara satışı yapılır.

İlaç Hekimi Youtube kanalımıza abone olmadıysanız, hemen abone olabilir ve prospektüs bilgilerine hemen ulaşabilirsiniz.

“Dikloron Nedir? Dikloron Ne İşe Yarar?” üzerine bir yorum
 1. Ben genelde mide ağrısı ve ishal olduğum zamanlar kullandım harbiden kullandıktan 1 2 saat sonra rahat ettiriyordu o kadar etkilidir yani

  Cevapla
Yorum yapın