Colchium Dispert Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Colchium Dispert, Damla hastalığı olarak bilinen, vücut içerisinde bulunan ürik asit kristallerinin vermiş olduğu tepki sonucunda oluşan atakların tedavisinde colchium dispert 0,5 mg kullanılır. Bireylerin vücutlarında belirlenen oranların üstünde ürik asit bulunması ya da vücudun üretmesi halk arasında ağrı, şişlik gibi şikayetler ile hekime başvurulmasını ve tıp dünyasında da gut dediğimiz hastalığın ortaya çıkmasına yol açar.

colchium dispert 0,5 mg, gut hastalığının kişide tamamen geçmesine veya hastalığın durması için herhangi bir etkisi yoktur. Fakat kısa süre içerisinde vücut genelinde gelişen ve sık görülen ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı ve eklem ağrısı nöbetlerini en aza indirir. Ayrıca Behçet hastalığının yaşanması durumlarında görülen ağız ve cinsel bölgelerde ağrılı yaralar, gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görme ile alakalı problemler, cilt rahatsızlıklarında da oldukça etkilidir.

Colchium Dispert Nedir?

Bireylerin çeşitli şikayetler ile doktora başvurması ve başvuru sonucunda Colchium Dispert ilacının yazılması, kişiler tarafından Colchium dispert nedir? araştırmalarının yapılmasını yaygınlaştırır. Kolşisin etken maddesi içeren ilaç, kırmızı renge sahip, bikonvenks ve yuvarlak film tablet şeklinde satışa çıkar.

Akut ve kronik gut damla hastalığının tedavisinde etkili olan ilaç, aynı zamanda ailevi Akdeniz Hummasının belirtilerinin en aza indirilmesinde de etkisini gösterir. Koruyucu tedavi ilaçları arasında yer alan Colchium Dispert 0,5 mg, profilaksi hastalığının bireylerde oluşmasını veya gelişimini önlemek amacı ile de hekimler tarafından tercih edilir.

Behçet hastalığının çok sık görülmemesine rağmen zaman zaman yakalan kişilerde görülen, ağız yapısında ve cinsel bölgelerdeki bozukluklar için de Colchium Dipsert kullanılabilir. Bireylerin vücutları kendi antikorları sebebi ile oluşturmuş olduğu tüm hastalıkların tedavisinde Colchium Dispert kullanımı gerçekleştirilebilir. Blister ambalajlarda satılan ilaç, doktor tavsiyesi dışında kesinlikle kullanılmamalıdır.

Colchium-Dispert

Colchium Dispert Nasıl Kullanılır?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Colchium Dipsert kullanımında da olumsuz sonuçlar ile karşılaşılmaması ve tedavisinin doğru yapılması için doğru kullanım şeklini bilmek gerekir. Hekiminiz tarafından reçete edilen ilacı, hekiminizin reçete üzerinde belirtmiş olduğu talimatlara uyarak kullanmalısınız.

Tedavi öncesi, tedavi süresi boyunca ve tedavi sonlandırma işlemlerinde mutlaka hekim tavsiyesi alınmalı ve uyulmalıdır. Colchium Dispert 0,5 mg, yemek esnasında kullanılabileceği gibi yemek sonrasında da bir bardak dolu su aracılığı ile yutulabilir.

Colchium Dispert Kullanımında Bilinmesi Gerekenler

Hekiminiz tarafından reçete edilen ilacın öncelikle etken maddesine bakmalı ve bu etken maddesine karşı alerjinizin olduğu durumlarda kesinlikle kullanmamalısınız. Colchium Dispert 0,5 mg, doktor tavsiyesinde ve düzenli bir şekilde kullanıldığında kısa süre içerisinde etkisini gösterecektir. Öyle ki bireylerde yaşanan gut hastalığının atakları, ilaç kullanımı ile beraber fark edilecek derecede azalır. İlaç, doktorun reçete ettiği süre içerisinde, gut hastalığı için başka ilaçlar kullanılsa dahi kesilmemelidir.

Bireylerde ciddi karaciğer ya da böbrek rahatsızlığının olması, ciddi mide veya bağırsak rahatsızlıkları, mide ülseri, kötü huylu kan hastalığı veya hemodiyaliz uygulamalarının yapılması, ilacın kullanılmaması gereken durumlar arasında yer alır. Ayrıca hamile olan veya hamilelik şüphesi olan kişilerde kullanmamalıdır.

Hastalığın tedavisi boyunca düzenli bir şekilde kullanılan ilaç aracılığı ile hastanın iyi olduğundan emin olmak için düzenli bir şekilde kan sayımlarının yapılması ve böbrek fonksiyon testlerinin yapılması gereklidir. İlaç kullanım esnasında alkol içeren yiyecek ya da içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Öyle ki alkol içerisinde bulunan ürik asit, vücut asit seviyesini yükseltir ve mide rahatsızlıklarının yaşanmasına yol açabilir. Ayrıca emzirme döneminde olan kadınlar, ilaç kullanımı için mutlaka doktora bilgi vermelidir.

Colchium Dispert Olası Yan Etkiler

Tüm ilaç gruplarında olduğu gibi Colchium Dispert 0,5 mg kullanım esnasında ya da kullanım sonrasında olası yan etkiler görülebilir. Bu anlamda ilaç kullanım esnasında veya sonrasında kişilerde karın ağrısı, nefes alıp vermede güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğaz bölgesinde şişlikler görülebilir.

Tüm bunların yanı sıra mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısı da en yaygın görülen yan etkiler arasında yer alır. Sıraladığımız yan etkilerden herhangi birisini yaşamanız durumunda, mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiğini unutmayınız. Colchium Dispert fiyat bilgisi için eczanelere başvurabilir veya internet sitesi üzerinden de fiyat bilgisine sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın