Calpol 6 Plus 250 mg Şurup

Calpol, ağrı giderici ve antipiretik özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Baş ağrısı, kas ağrısı, diş ağrısı, soğuk algınlığı, grip ve soğuk algınlığı için sıklıkla tavsiye edilir, çünkü yan etkileri nadirdir.

Calpol nedir?

Genellikle hafif veya orta derecede ağrıyı hafifletmek ve soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda ateşi azaltmak için kullanılır. Çocuklar için süspansiyon şurup şeklindedir. Calpol şurubu, bebeklerde ve çocuklarda ağrı giderici ve antipiretik olarak kullanılan ve her 5 ml’lik ölçekte 5 mg parasetamol içeren bir ilaçtır. 250 mg parasetamol ölçeğine sahip Calpol 6 Plus süspansiyonu, 6 yaşın üzerindeki çocuklar ve tabletleri yutmada zorluk çeken yetişkinler için önerilir.

Calpol ne için kullanılır?

Calpol, bazı enfeksiyonlar, kas ağrısı, karın ağrısı, kulak ağrısı nedeniyle aşılama sonrası ateş artışı, soğuk algınlığı, grip ve yüksek ateş gibi çoğu çocukluk rahatsızlığında kullanılır. Calpol şurubu, çocuğun ateşi özellikle 38 ° C’nin üzerindeyken antipiretik ilaç olarak verilebilir. Bebekler ve çocuklar grip hastalığına duyarlıdır. Ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, burun akıntısı, halsizlik, öksürük sık görülür. Yüksek ateş de görülebilir.

Calpol ne işe yarar?

Calpol ne ilacı? Parasetamol içeren ağrı kesicilerin kullanımı, griple ilgili semptomların hafifletilmesinde önemli bir rol oynar. Hamile ve emziren çocuklar, bebekler ve bebekler gibi birçok farklı grupta gerektiğinde önerilen dozlarda güvenle kullanılabilir. Parasetamol ürünleri yetişkinler ve çocuklar için ayrı üretilen farklı formülasyonlarda mevcuttur. Bununla birlikte, iyileştirici bir etkiye sahip olmadığı, sadece semptomlarının azaldığı unutulmamalıdır. Kalpol kullanırken ateş ve ağrı 3 gün içinde kaybolmazsa, doktorunuza danışın. Bir doktora danışmadan 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayın. Calpol fiyatı için lütfen eczacınıza danışın.

Calpol Şurup

Calpol nasıl kullanılır?

Şişeyi en az 10 saniye iyice çalkalayın ve ilaçla birlikte gelen plastik kaşıkla doğru miktarı ölçün. Kaşık yoksa, eczacınızdan bir tane isteyin. Doğru miktarda vermeyeceği için çay veya çay kaşığı kullanmayın. Çocuğunuz şurubun tadını sevmezse, ilacı verdikten hemen sonra süt veya meyve suyu içebilirsiniz. Calpol’u kullanmadan önce, kesinlikle prospektüste bakmalı ve orada yazılı yaş, ağırlık ve doz ayarına uymaya çalışmalısınız. Çocuklara, yaşlarına bağlı olarak yetişkinlerden daha düşük dozlar verildiğini unutmayın. Ayrıca, ilacı 3 günden fazla kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuza danışın.

 

Bebeklerde Calpol şurubu kullanımı

  • İki aydan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.
  • Aşılamadan sonra ateşli 2-3 aylık bebekler için, “bebekler ve çocuklar için” Calpol’e 60 mg parasetamol dozu (2.5 mi) verilebilir.
  • Diğer nedenlerden dolayı ağrı ve ateş varsa, 2 ila 3 aylık çocuklara maksimum 2 doz verilebilir. 2 dozdan sonra hala ateşiniz varsa, önce bir doktora danışın.

Gebelikte Calpol kullanımı

  • Hamilelik sırasında kullanımla ilgili herhangi bir zararlı etki bildirilmemesine rağmen, bu süre zarfında bir doktor tavsiyesi ile hala kullanılmaktadır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, derhal doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Emzirme döneminde Calpol kullanımı

  • Parasetamol anne sütüne geçer, ancak emziren anne tarafından terapötik dozlarda alınması bebek için risk oluşturmaz.

Calpol’ün gıda ile kullanımı

  • Alkollü veya alkolsüz gıda, ilaç vb. Birlikte kullanıldığında, karaciğer üzerinde zararlı etki riski artabilir. Gıdalar parasetamolün bağırsaktan emilimini azaltabilir.

Calpol yan etkileri

  • Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş cilt döküntüsü.
  • Nefes alma veya konuşma güçlüğü, hırıltılı solunum
  • Boğaz, ağız, dil ve yüz bölgesinde şişme
  • Astım ve kalpol arasında doğrudan bir ilişki yoktur, ancak bazı çocuklar hırıltılı solunum gibi semptomlarda artış gözlemlemiştir. Astımlı çocuklarda verilen dozlara dikkat edilmeli ve talimatlara uyulmalıdır.
Yorum yapın