Augmentin Nedir ? Augmentin 1000 MG Ne İçin Kullanılır ?

Augmentin çok farklı bakteri türünün sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanabilen geniş spektrumlu bir antibiyotik çeşididir. Augmentin antibiyotik bedeni tehdit eden zararlı bakterileri engellemek ve yok etmek için kullanılan ilaç türleridir. Augmentin en sık kullanıldığı durumlar ise kulak burun boğaz enfeksiyonları bronşit akciğer iltihabı gibi ve deri idrar yolları enfeksiyonlarında kullanımı mevcuttur.

Augmentin içeriğindeki amoksisilin penisilin sınıfına dahil bir antibiyotik çeşididir bu sebeple pensilin alerjisi olan bireylerin ilacı kullanmadan evvel bu konuda hekimlerini bilgilendirmesi oldukça önemlidir. İlaca karşı dirençli bakterilerin gelişmesini engellemek ve ilacın etkisini devam ettirmek için sadece bakteri kaynaklı enfeksiyonlar da kullanılması uygundur. Augmentin grip veya soğuk algınlığı gibi bir ise bazı hastalıklarda kullanılması uygun değildir.

Augmentin Nedir?

Augmentin 1000 klavulanik asit olmak üzere iki etken madde içeriyor. Amoksisilin penisilin Grubuna ait bir antibiyotik çeşididir ve bakteri yok etmede kullanılır. Klavulanik asit ise belirli bakterilerin amoksisilin e dirençli duruma gelmesini önlemeye yardımcı olan etkileyici bir etken maddedir. Beraberinde Augmentin bir başına amoksisilin içeren antibiyotiklere göre daha fazla bakteri türüne karşı etki gösterir. Çoğunlukla bademcik iltihabı orta kulak iltihabı sinüzit bronşit zatürre gibi deri ve böbrek ve diş ve dişeti enfeksiyonlarında doktorlar tarafından reçete edilir.

Augmentin

Augmentin Hangi Hastalık Çeşitlerinde Kullanılır?

Augmentin 1000 mg genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları kulak burun boğaz dahil sinüzit orta kulak iltihabı bademcik iltihabı boğaz ve gırtlak iltihabı ve beraberinde farenjit rahatsızlıklarında kullanılıyor. Augmentin ast alt solunum yolu enfeksiyonlarında bronşit akciğer iltihabı zatürre gibi hastalıklarda etkisi oldukça fazla olduğu için bu gibi hastalıklarda da reçete ediliyor.

İdrar ve üreme yolu enfeksiyonları böbrek ve idrar yolu iltihapları kadın genital enfeksiyonları bel soğukluğu deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında çıbana apse selülit yaraları hayvan ısırması gibi apseleri ve dişeti ile alakalı enfeksiyonların giderilmesinde de hastalara verilir. Augmentin çok geniş kullanım alanları vardır kemik ve eklem enfeksiyonları kan ve dokularda bulunan bakteri veya toksinlere karşı düşük lohusalık Humması Karın içi sepsis gibi rahatsızlıklarda da verildiği biliniyor.

Enfeksiyon nedir? Tedavisi nasıl olur?

Sadece amoksisilin yeterli olduğu düşünülen durumlarda Doktorunuz Augmentin bid 1000 mg kullanmanızı önerir. Bunun başında amoksisilin içeren bir başka ilacı reçete ederek kullanmanızı tavsiye eder. Doktorunuz gerek gördüğünde hangi ilaç ve antibiyotik grubundan kullanılmasına karar vermek üzere sizlerden bazı tetkikler isteyebilir. Tedavi edilen durum enfeksiyon şiddeti mevcut başka hastalıklar yaş kilo ve böbrek fonksiyonuna göre ilacın doz ve tedavi zamanı Doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Yetişkin hastalarda hap verilirken çocuklarda genellikle süspansiyon olarak reçete edilir. Hafif ve orta şiddetli şiddete bağlı enfeksiyonlar için 12 saatte bir 625 milim tablet veya şiddetli enfeksiyonlara karşı 12 saatte bir 1000 miligram alınması uygundur. Tedavi suresi genellikle 14 günü geçmemelidir. 1000 miligramlık tablet 12 yaş altı çocuklarda kullanılması kesinlikle uygun değildir.

Çocuklarda Augmentin Dozları ve Kullanım Süresi

Augmentin bid 12 yaş atında olan çocuklarda bakteriyel enfeksiyonlar için süspansiyon şeklinde reçete edilir. Bütün dostlar çocuğun yaş ve kilo ve vücudunda bulunan enfeksiyon şiddetine göre ayarlama yapılır. Doktorunuz çocuğunuza ya da Bebeğinize vermeniz gereken Augmentin oranını size ayrıntılı şekilde bildirecektir. Antibiyotik tedavilerinde genellikle 14 günden fazla tedavi süresi uygulanmaz. Bu çocuklar için de geçerlidir. Augmentin Es 10 gün boyunca 12 saatte bir iki bölünmüş doz şeklinde ayarlanır. 3 aydan küçük bebeklerde kullanılması kesinlikle uygun değildir.

Yorum yapın